Sâmbătă, ziua revanşei!

Academica Clinceni, adversara Dunării, din cadrul etapei a 20-a, prima a returului, a încheiat prima parte a sezonului pe locul 6, totalizând nu mai puţin de 32 de puncte.  În cele 19 partide jucate, ilfovenii au fost învinşi doar de 5 ori: de 3 ori pe teren propriu şi de 2, în deplasare!

Echipa antrenată de Erik Lincar a obţinut un succes facil în faţa Dunării în prima confruntare a sezonului, derulată pe 5 august la Clinceni. A învins cu 4-1 după ce la pauză scorul era favorabil Dunării cu 1-0 (gol marcat de Silviu Pană în minutul 28).

Bilanţul ilfovenilor, realizat până acum, ar trebui luat în seamă. În cele 10 partide jucate acasă, Academica s-a ales cu 7 victorii (în ordine cu Dunărea, Foresta, Ripensia, Dacia, Sportul Snagov, CS Mioveni şi CS Baloteşti) şi 3 eşecuri (în ordine cu UTA Arad – et.3, ASU Poli Timişoara – et. 5 şi Chindia – et.13). Oaspeţii noştri de sâmbătă au marcat 22 de goluri încasând 15.

În deplasare, Academica a obţinut 2 victorii (et. 4 cu Pandurii, respectiv et. 6 cu Ştiinţa Miroslava), 5 egaluri (cu Olimpia, Luceafărul, ASA Tg. Mureş, FC Argeş şi  Metaloglobus) şi 2 înfrângeri (et. 17 cu Hermannstadt, respectiv et. 19 cu CS Afumaţi). Golaverajul este negativ, 8-9.

Sâmbătă, 2 decembrie, este ziua revanşei pentru Dunărea. „Galben – albaştrii” pot obţine victoia atât de necesară pentru conservarea şanselor de promovare în liga I, obiectiv asumat de Dan Alexa&Co.

Partida Dunărea – Academica va începe la ora 12.00 şi va fi arbitrată de experimentatul arbitru Robert Dumitru (Sf. Gheorghe), arbitru divizionar A încă din 2001.

În sezonul precedent, Dunărea a remizat cu Academica la Călăraşi (scor 0-0) şi a câştigat în retur, în deplasare cu 4-1.