Stiri

Et. 8: Înfrângere surprinzătoare: Dunărea – SCM Gloria Buzău 0-2!

S-au adunat primii nori negri deasupra Dunării. “Galben – albaștrii” au suferit sâmbătă prima înfrângere stagională pe teren propriu cedând cu 0-2 în fața buzoienilor de la SCM Gloria. Oaspeții au început bine, au tăiat încă din fașă toate acțiunile Dunării, fiind chiar la un pas de deschidere a scorului în minutul 31 atunci când Nedelea a trimis cu capul pe poartă, Krell a respins în bară, de acolo balonul a revenit la “vârful” Gloriei care a reluat slab permițându-I portarului nostrum să rețină.

Gloria înscrie până la pauză mai exact în minutul 41 prin același Nedelea care de data asta n-a mai greșt ținta.

La reluare, oaspeții marchează și al doilea gol. Iurcu, plecat dintr-o suspect poziție de ofsaid îl învinge pe Krell în minutul 52.

Antrenorul Cristi Pustai face 3 schimbări în minutul 55 însă echipa noastră se precipită în fața defensive Buzăului condusă foarte bine de “înaltul” Marius Ioniță, aproape fără greșeală.

Gloria câștigă cu 2-0 rezultat care o plasează pe Dunărea pe locul 8 cu 12 puncte. Runda viitoare, “galben-albaștrii” se duc sâmbătă, 24 octombrie, la Slobozia pentru duelul cu Unirea (ora 11.00) care a câștigat surprinzător la Miercurea Ciuc, scor 1-0 partida cu FK Csikszereda.

Până atunci Dunărea va debuta și în Cupa României, urmând a juca în turul 4 în deplasare cu Mostiștea Ulmu. Meciul e programat miercuri, 21 octombrie, de la ora 14.30 în Capitală.

 

 

Dunărea Călărași – SCM Gloria Buzău 0-2

Au marcat: Gabriel Nedelea (41), Maxim Iurcu (52)

Dunărea: 1. Stefan Krell – 22. Ionuț Sîrbu (28. Andrei Rus, 68’), 20. Bogdan Șandru, 6. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu – 17. Alin Cârstocea (4. Adrian Bedea, 55’), 11. Sandro Djuric (21. Mădălin Calu, 68’) – 7. Mădălin Tudoran, 90. Saifeddine Alami (10. Adrian Zaluschi, 55’), 70. Alexandru Ciucur – 19. Valentin Alexandru (26. Cristian Bud, 55’)

Rezerve: 12. Răzvan Began – 8. Marius Fotescu, 2. Andrei Mihăiescu, 73. Charles Acolatse,

Antrenor: Cristian Pustai

Gloria: 12. Relu Stoian – 28. Sergiu Pîrvulescu, 23. Sebastian Ghinga, 5. Marius Ioniță, 19. Călin Toma, 8. Cristian Balgiu (2. Ciprian Petre, 89’), 10. Cosmin Tucaliuc (24. Iulian Roșu, 82’), 15. Anton Gheorghe, 7. Cristian Ciobanu (18. Ciprian Perju, 67’), 93. Murcu Maxim, 99. Gabriel Nedelea (21. Constantin Stoica, 67’).

Rezerve: 13. Dragoș Horeboiu – 80. Andrei Ignat, 31. Alexandru Piftor, 17. David Stăiculescu, 20. Ioan Pațurcă

Antrenor: Ilie Stan.

Au arbitrat: Adrian Illyeș (Ploiești) – Doru Zamfir (Slatina) și Bianca Florea (Ploiești). Rezervă: Ionuț Constantinescu  (Galați). Observatori au fost desemnați Lucian Măeran (Brașov) și Nicolae Nuță (Ploiești).

Cartonașe galbene: B. Șandru (22), M. Tudoran (24) / G. Nedelea (69)

Etapa a 8-a

Univ. Cluj – Concordia Chiajna 1-1

Au marcat: D. Mâneran (72) / A. Llullaku (52)

CSM Reșița – Pandurii Tg. Jiu 1-2

Au marcat: E. Dat (89) / M. Remacle (9), G. Dodoi (33)

Ripensia Timișoara – Metaloglobus 0-2

Au marcat: Ov. Herea (10, Cl. Herea (88)

FK Csikszereda – Unirea Slobozia 0-1

A marcat: G. Lazăr (14)

Dunărea Călărași – SCM Gloria Buzău 0-2

Au marcat: G. Nedelea (41), M. Iurcu (52)

Viitorul Pandurii – ASU Poli Timișoara 0-1

A marcat: A. Manea (49)

CSM Slatina – Aerostar Bacău 2-1

Au marcat: D. Rogoveanu (16), Ov. Popescu (51) / M. Chelaru (12)

Farul Constanța – Turris Tr. Măgurele 0-2

Au marcat: A. Voinea (60), S. Pană (65 – pen.)

Duminică, 18 octombrie, ora 14.30

Fotbal Comuna Recea – Petrolul Ploiești

Joi, 29 octombrie

FC Rapid – CS Mioveni

Clasament

1. U Craiova 1948          7   5   2   0   21-9    17

2. Metaloglobus              8   4   4   0   11-4    16

3. Universitatea Cluj       8   4   2   2   12-6    14

4. ASU Poli Timişoara    7   4   2   1     6-3    14

5. FC Rapid                    7   4   1   2   14-12  13

6. Unirea Slobozia          8   4   1   3    9-8     13

7. Turris Tr. Măgurele     8   3   3   2   14-10  12

8. Dunărea Călăraşi        6   4   0   2     9-6   12

9. Petrolul Ploieşti           6   3   1   2   13-5   10

10. CS Mioveni               7   2   4   1    3-2    10

11. Farul Constanţa        7    3   1   3    9-9   10

12. Concordia Chiajna    8   2   3   3   14-12   9

13. Gloria Buzău             7    2   3   2    8-7     9

14. CSM Reşiţa               7   2   2   3    3-9     8

15. FK Csikszereda         6   2   1   3    7-7     7

16. Viitorul Pandurii         6   2   1   3  10-13   7

17. CSM Slatina              6   2   0   4    6-9     6

18. Ripensia Timişoara   7   2   0   6    5-16   6

19. Fotbal C. Recea        6   1   1   4    8-14   4

20. Aerostar Bacău         7   1   0   6    6-12   3

21. Pandurii Tg. Jiu         7   1   0   7    4-19   3

Etapa a 9-a

Sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.00

Aerostar Bacău – Fotbal Comuna Recea

ASU Poli Timișoara – CSM Slatina

Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Unirea Slobozia – Dunărea Călărași

Metaloglobus București – FK Csikszereda

Pandurii Tg. Jiu – Ripensia Timișoara

Turris Tr. Măgurele – CSM Reșița

Sâmbătă, 24 octombrie, ora 11.30

Concordia Chiajna – Farul Constanța

Duminică, 25 octombrie, ora 15.00

Petrolul Ploiești – U Craiova 1948

Luni, 26 octombrie, ora 18.00

CS Mioveni – Universitatea Cluj

 

 

 

 

Leave a Reply