Stiri

Dunărea, locul 11, la finele anului

S-a tras cortina peste prima parte a sezonului ligii a 2-a Casa Pariurilor. S-a epuizat turul, disputându-se până acum şi primele două runde din retur.

Dunărea a încheiat anul pe locul 11, totalizând nu mai puţin de 27 de puncte. În cele 20 de jocuri efectiv disputate, elevii lui Cristi Pustai au obţinut 7 victorii, 6 egaluri şi 7 eşecuri, golaverajul fiind negativ 26-26.

În clasamentul realizat pe baza rezultatelor obţinute pe teren propriu, Dunăreea ocupă locul 9 cu 18 puncte. „Galben – albaştrii” au bifat 5 victorii, 3 egaluri şi tot atâtea înfrângeri, golaverajul fiind pozitiv, 17-14. Topul este dominat de UTA cu 28 de puncte (9 victorii şi un egal), urmată de Farul (8 victorii şi o remiză), pe 3 situându-se Turris cu 6 victorii şi 4 egaluri.

În clasamentul întocmit pe baza punctelor realizate în deplasare, echipa noastră e pe 13 cu 9 puncte. În cele 9 meciuri jucate, Dunărea s-a ales cu 2 victorii, 3 egaluri şi 4 înfrângeri (golaverajul este negativ, 9-12).

În clasament conduce CS Mioveni cu 19 puncte (5 victorii, 4 egaluri şi o înfrângere), urmată de Petrolul cu 16 puncte (4 victorii, 4 remize şi 3 înfrângeri) iar pe 3 este Rapid cu 14 puncte (4 victorii, 2 egaluri şi 4 eşecuri). Tot 14 puncte a strâns şi ASU Poli, locul 4, bănăţenii având un golaveraj mai slab.

 

ACASĂ

Et. 3 Dunărea – Petrolul Ploieşti 1-3

A marcat: Ciprian Gliga (89)

Et. 5 Dunărea – Ripensia Timişoara 1-1

A marcat: Georgian Honciu (52 – pen.)

Et. 7 Dunărea – Universitatea Cluj 0-3 (rezultat decis la masa verde)

Et. 9 Dunărea – Pandurii Tg. Jiu 4-0

Au marcat: Bogdan Rusu (21), Bogdan Şandru (39), Ariel Lopez (45), Georgian Honciu (85)

Et. 11 Dunărea – FC Rapid 0-0

Et. 13 Dunărea – Turris Turnu Măgurele 3-2

Au marcat: Bogdan Rusu (7, 32), Bogdan Şandru (2 – pen.)

Et. 15 Dunărea – CSM Reşiţa 2-1

Au marcat: Lorenzo Acka (5 – autogol), Bogdan Rusu (76)

Et. 17 Dunărea – FC Argeş 1-2

Au marcat: Georgian Honciu (58 – pen.) / Andrei Blejdea (49), Răzvan Matiş (69)

Et. 19 Dunărea – Metaloglobus 3-1

Au marcat: Georgian Honciu (49, 54), Serge Ekollo (59) / Ovidiu Herea (35 – penalty)

9         4         2         3        15-13           14

RETUR

Et. 20 Dunărea – UTA Arad 1-0

A marcat: Cristian Melinte (24 – autogol)

Et. 21 Dunărea – Farul 1-1

Au marcat: S. Marrone (82) / I. Stoica (22)

2         1        1         0             2-1             4

 

ACASĂ / Clasament

1. UTA Arad          10   9   1   0   22-1     28

2. Farul                    9   8   1   0   18-3     25

3. Turris                 10   6   4   0   19-8     22

4. Rapid                10   6   3   1   16-6     21

5. Metaloglobus    11  6   3   2   13-4     21

…………………………………………………………….

9. Dunărea            11  5   3   3   17-14   18

 

DEPLASARE

Et. 1 UTA Arad – Dunărea 3-0

Et. 2 Farul Constanţa – Dunărea 1-0

Et. 4 FK Csikszereda – Dunărea 1-1

A marcat: Radu Crişan (25)

Et. 6 Sportul Snagov – Dunărea 0-2

Au marcat: Bogdan Rusu (43 – pen.), Serge Ekollo (55)

Et. 8 CS Mioveni – Dunărea 1-1

A marcat: Ariel Lopez (90+3)

Et. 10 Daco Getica – Dunărea 2-3 (rezultat anulat după ce Daco Getica a decis să se retragă din competiţie)

Au marcat: Bogdan Rusu (38), Salvatore Marrone (48), Radu Crişan (85)

Et. 12 Concordia Chiajna – Dunărea 1-0

Et. 14 ASU Poli Timişoara – Dunărea 1-1

Au marcat: Bogdan Şandru (27 – penalty)

Et. 16 Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dunărea 1-3

Au marcat: Bogdan Rusu (13, 21), Ndiaye Mediop (90+3)

Et. 18 SCM Gloria Buzău – Dunărea 3-1

Au marcat: Remus Chipirliu (33, 55), Cristian Balgiu (45) / Bogdan Rusu (90)

9       2      3      4      9-12      9

DEPLASARE / Clasament

1. CS Mioveni     10   5   4   1   14-6     19

2. Petrolul            11   4   4   3   10-13   16

3. Rapid               10   4   2   4   16-13   14

4. ASU Poli         10   4   2   4   10-7     14

5. UTA Arad        10   3   4   3   15-12   13

…………………………………………………………

13. Dunărea           9   2   3   4     9-12     9

Clasament

  1. UTA Arad            20  12   5   3   37-13    41
  2. CS Mioveni         20  10   7   3   35-19    37
  3. FC Rapid            20  10   5   5   32-19    35
  4. FC Argeş            20    9   6   5   28-23    33
  5. Turris Oltul          19    9   5   5   33-24    32
  6. ASU Poli             20   8   7   5   19-10     31
  7. Metaloglobus     20    8   7   5   23-16     31
  8. Petrolul Ploieşti  20   8   7   5   19-18    31
  9. Farul Constanţa 20   8   5   7    24-18    29
  10. SCM Gloria        20   8   4   8   30-25     28
  11. Dunărea              20   7   6   7   26-26    27
  12. Viitorul Pandurii  20  7    6   7   26-27    27
  13. Univ. Cluj             20   5 10   5   25-21    25
  14. Ripensia              20  5    9   6   24-30    24
  15. FK Csikszereda 20   5   7   8   15-23    22
  16. Concordia           19   5   6   8   16-24    21
  17. CSM Reşiţa        20   4   6 10   25-34   18
  18. Sportul Snagov   20   2  3  14  18-52      9
  19. Pandurii Tg. Jiu  20   1  5  14     9-41      8

 

Leave a Reply