Stiri

Et. 9: E. Pîrvulescu: Suntem obligaţi să câştigăm partida cu Pandurii!

Dunărea Călăraşi – Pandurii Tg. Jiu este partida din cadrul etapei a 9-a care se va desfăşura sâmbătă, 28 septembrie pe arena Ion Comşa începând cu ora 11.00. Preşedintele executiv, Eugen Pîrvulescu, a declarat vineri că obiectivul Dunării este victoria precizând că starea de spirit a „galben – albaştrilor” este foarte bună în ciuda deciziei Comisiei de Disciplină a Federaţiei care a stabilit miercuri că echipa noastră a pierdut cu 3-0 meciul cu Universitatea Cluj din etapa a 7-a din cauza utilizării lui Robert Boboc care avea 4 cartonaşe galbene la ora meciului. „Ne aşteaptă o partidă dificilă, sunt 3 puncte foarte importante puse în joc pe care trebuie să le câştigăm. Pentru mine e un meci special, întâlnim Pandurii Tg. Jiu, echipă la care am activat 5 ani şi unde am obţinut împreună cu jucătorii şi tehnicienii rezultate foarte bune. Sâmbătă suntem obligaţi să câştigăm partida întrucât în urma deciziei Comisiei de Disciplină a Federaţiei, echipa noastră a fost depunctată cu 3 puncte” a spus Pîrvulescu care a mai adăugat că Dunărea va face recurs imediat după ce va fi transmisă motivarea de către membrii Comisiei de Disciplină. „Aşteptăm motivarea urmând ca în termen de 48 de ora să facem recurs. Noi considerăm că nu Robert Boboc a primit avertisment în acea partidă cu Sportul Snagov ci Georgian Honciu. E destul de greu să ducem dovezi pentru că meciul n-a fost filmat nici de noi dar nici de cei de la Snagov. Am aflat totuşi că cineva din tribună, părinte al unui fotbalist de la Sportul ar fi filmat jocul. Mergem pe această informaţie, sper să intrăm şi în posesia acelei filmări şi să facem dovada la Comisia de Recurs. Am vrea să vină şi arbitrul jocului la comisie, nu ştiu dacă va fi şi posibil, şi sper să obţinem cele 3 puncte muncite de băieţi. Traversăm un moment mai delicat pentru că până la judecarea recursului punctele ne sunt luate. Nu am înţeles această grabă a Federaţiei. Comisia de Competiţii avea termen 60 de zile ca să ducă documentele la Comisia de Disciplină. S-a acţionat cu o viteză fantastică. Dacă mă gândesc mai bine cred că şi ştiu de unde vine această grabă, mai ales că e vorba de o echipă care-şi doreşte foarte mult promovarea” a conchis preşedintele Dunării.

Leave a Reply