Et. 25: Dunărea – Dinamo, azi, de la ora 14.00

De Dragobete, fotbal din greu în liga I Betano. În cadrul etapei a 25-a, vor avea loc nu mai puţin de 3 jocuri, toate la fel de importante.

De la ora 14.00, pe Arena Ion Comşa se vor duela Dunărea şi Dinamo, partida fiind arbitrată de ilfoveanul, Ionuţ Coza (39 de ani).

De la ora 17.00, ne mutăm în Moldova pentru jocul FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş

Ziua se încheie cu un regal. Pe Arena Naţională se vor confrunta echipele de pe locurile 2 şi 3, FCSB respectiv Univ. Craiova.

Duminică, 24 februarie

Ora 14.00 Dunărea Călăraşi – Dinamo Bucureşti

O singură victorie au reuşit ilfovenii în precedentele 16 jocuri din Liga 1 Betano, 2-1 cu Concordia (10 februarie 2019), în rest au șapte remize şi opt înfrângeri.

Două succese au izbutit bucureştenii pe teren advers în ediţia curentă, 1-0 la Voluntari şi 1-0 la Sf. Gheorghe.

Dunărea este echipa cu cele mai puţine goluri marcate, doar 16. De partea cealaltă, Dinamo a încheiat runda a 24-a cu a treiaa cea mai slabă apărare din campionat, 36 de goluri încasate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă din România doar în turul sezonului regulat curent, pe 22 octombrie 2018, Dinamo – Dunărea 1-1. Mediop Ndiaye a deschis scorul în minutul 22, din pasa lui Honciu. Egalarea a venit în partea secundă, minutul 56, prin Daniel Popa, care a finalizat cu capul centrarea lui Sorescu.

Partida va fi una specială pentru Dan Alexa, cel care a evoluat timp de trei sezoane în tricoul roş-albilor, câştigând cu aceştia titlul în ediția 2003-2004.

Mircea Rednic vs Dan Alexa în Liga 1: două jocuri – o victorie Rednic – o remiză.

Dan Alexa vs Dinamo în Liga 1: 5 jocuri – două victorii – o remiză – două înfrângeri.

Se vor duela echipele care au utilizat cei mai mulţi jucători în ediţia curentă, Dunărea – 42, Dinamo – 39.

Mediile de vârstă: Dunărea – 27 ani şi 6 luni; Dinamo – 24 ani şi 5 luni.

Ora 20.00 Concordia Chiajna – FC Voluntari

Partidele vor fi transmise in direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT si TELEKOM SPORT.