Et. 23: Dunărea – Concordia, azi, de la ora 12.00

A venit şi ziua cea mare. Astăzi de la miezul zilei, arena Ion Comşa va găzdui duelul dintre Dunărea şi Concordia Chiajna, din cadrul rundei a 23-a a sezonului regulat al ligii I Betano. În tur, scorul a fost egal, 1-1. Şi de data asta, partida va fi condusă la centru de Horia Mladinovici, la fel ca în tur.

Tot duminică vor mai avea loc alte două jocuri. De la ora 18.30 de minute se vor confrunta la Iaşi, Politehnica şi Gaz Metan Mediaş

Pe centralul din Bănie, de la ora 20.00 se va disputa derby-ul rundei, U Craiova – CFR Cluj.

Duminică, 10 februarie

Ora 12.00 Dunărea Călăraşi – Concordia Chiajna

Un singur punct a scos Concordia în ultimele cinci deplasări din campionat, 0-0 cu Viitorul. Gruparea ilfoveană a marcat cel puţin un gol în șapte dintre cele 11 meciuri jucate pe teren advers în ediţia curentă.

Cele două echipe s-au mai confruntat pe prima scenă doar într-o singură partidă, pe 1 octombrie 2018, Concordia – Dunărea 1-1. Keyta a deschis scorul în minutul 44, dintr-un penalty scos de Ndiaye. Egalarea a venit la finalul primului sfert din repriza secundă, prin Andrei Prepeliţă.

Antrenorii Dan Alexa şi Adrian Falub s-au mai întâlnit într-o singură partidă oficială, în ediţia trecută a ligii secunde, când Dunărea s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la UTA.

Dan Alexa vs Concordia Chiajna în Liga 1: 4 jocuri – două victorii – o înfrângere – o remiză.

Acesta i-a antrenat pe ilfoveni 20 de meciuri în 2017 (6 victorii – 6 remize – 8 înfrângeri), când a reuşit salvarea Concordiei de la retrogradare la finele sezonului.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Dunărea – 27 ani şi 10 luni; Concordia – 27 ani şi 4 luni.

Etapa a 23-a

Astra Giurgiu – FC Viitorul 3-0

Au marcat: J. Begue (29), D. Alibec (52, 65)

Ora 20.00 FCSB – FC Hermannstadt

Partidele vor fi transmise in direct de LOOK SPORT / PLUS, DIGI SPORT si TELEKOM SPORT.