Et. 19: Poli Iaşi – Dunărea Călăraşi, azi, de la ora 14.00

Duminică vor avea loc nu mai puţin de 3 partide din cadrul rundei a 19-a a ligii I Betano.

De la ora 14.00, pe arena Emil Alexandrescu se vor duela Poli Iaşi şi Dunărea Călăraşi, centralul partidei fiind bucureşteanul, George Rădulescu.

De la ora 17.00, la Giurgiu se vor afla faţă în faţă Astra şi Concordia Chiajna.

Derby-ul etapei se va consuma la Piteşti începând cu ora 20.00 între FCSB şi FC Viitorul, ocupantele locurilor 2 şi 3 din topul ligii I Betano.

Duminică, 9 decembrie

Ora 14.00 CSM Poli Iaşi – Dunărea Călăraşi

21 septembrie 2018, Poli Iaşi – Dinamo 1-0: a fost ultima victorie reuşită de moldoveni pe teren propriu. Au urmat patru partide pierdute şi un egal.

Un singur succes au bifat călărăşenii pe teren advers în ediţia curentă, 1-0 la Ovidiu în prima etapă, în rest au cinci remize şi trei înfrângeri.

Cele două echipe s-au mai întâlnit doar în turul sezonul regulat curent, pe 25 august, când Dunărea s-a impus cu 2-0, graţie reuşitelor lui Valentin Alexandru (minutul 56) şi Baudouin Kanda (minutul 79), ultimul din pasa aceluiaşi Valentin Alexandru.

Pentru antrenorul Dan Alexa, acesta va fi al cincilea joc împotriva grupării moldave, palmaresul său cuprinzând o victorie (2018-2019, Dunărea – CSM Poli 2-0), două remize (2016-2017, CSM Poli – ASA Tg. Mureş 0-0; 2016-2017, Concordia – CSM Poli 0-0) şi o înfrângere (2016-2017, CSM Poli – Concordia 3-1).

Mediile de vârstă ale celor două loturi: CSM Poli – 26 ani şi 9 luni; Dunărea – 26 ani şi 11 luni.