Et. 16: Gălăţeanul, Adrian Cojocaru va conduce partida Dunărea – Hermannstadt

CCA a decis ca partida dintre Dunărea şi FC Hermannstadt din cadrul etapei a 16-a a ligii I Betano, programată duminică, de la ora 13.30 de minute, să fie arbitrată de Gălăţeanul, Adrian Viorel Cojocaru (38 de ani). De profesie inginer, Cojocaru (arbitru L1 din 17 septembrie 2011) este acelaşi arbitru care s-a aflat la centru şi pe 25 februarie, anul acesta, la jocul Dunărea – FC Hermannstadt, cele două echipe evoluând atunci în liga a 2-a. Partida s-a încheiat atunci la egalitate, 0-0, gălăţeanul acordând sibienilor şi o lovitură de la 11 metri, în minutul 17, ratată de Bogdan Rusu.

În acest sezon al ligii I Betano, Cojocaru a mai arbitrat partidele Astra – Sepsi 1-1 (et. 3), FC Viitorul – Gaz Metan 2-0 (et. 5) şi FCSB – FC Voluntari 2-1 (et. 13).

El va fi ajutat de Sebastian Gheorghe (Suceava) şi Adrian Ghinguleac (Bucureşti). Rezervă este Marian Barbu (Făgăraş). Observatori au fost desemnaţi Corneliu Fecioru şi Mihai Stanciu (LPF), ambii din Bucureşti.