Mergem mai departe în Cupă! Dunărea – FCSB 2-1

O seară de vis la Călăraşi. Peste 7000 de călărăşeni au trăit momente de vis alături de Dan Alexa&Co care au reuşit să învingă pe FCSB, scor 2-1 şi să se califice în sferturile de finală ale Cupei României, ediţia naţională 2018 – 2019.

Nicolae Dică a venit la Călăraşi cu un lot pur şi simplu decimat. Nu mai puţin de 6 titulari au rămas acasă fiind accidentaţi.

Dunărea a început în forţă. Chiar în minutul 1, Bodo Kanda pătrunde în careu şi este atacat de Mihai Roman însă centralul Sebastian Bolţescu refuză să acorde lovitură de la 11 metri.

FCSB reintră în joc şi ratează bune oportunităţi în minutele 16 şi 17 prin Ianis Stoica şi Dragoş Nedelcu, de fiecare dată, Cezar Lungu fiind la locul potrivit. Prima parte se încheie aşa cum a început deşi în minutul 38, Olimpiu Moruţan îi dă o pasă de 10 lui Daniel Benzar, şutul acestuia fiind din nou parat de Lungu.

La nici 3 minute de la reluare, Alin Şeroni deschide scorul (min. 48) reluând cu capuzl din 6 metri un corner executat de pe stânga de Bodo Kanda. Bucurie uriaşe în tribune, marcată prin câteva zeci de secunde de „valuri”. Zece minute mai târziu, acelaşi Şeroni e la un pas de dublă însă lovitua sa de cap trece pe lângă buturile lui Andrei Vlad care avea să cedeze în minutul 80 când celălalt fundaş central, Alin Dobrosavlevici înscrie tot cu capul.

Finalul e rupt parcă din iad. FCSB are o tresărire reducând din diferenţă prin puştiul de 17 ani, Cristian Dumitru care-l înlocuise în minutul 65 pe Ianis Stoica. Elevii lui Dică forţează egalarea însă acţiunile lor fie se sting în careu, fie sunt blocate de portarul Cezar Lungu care a făcut un meci de excepţie.

După 27 de ani, Dunărea se califică în sferturile de finală ale Cupei României, performanţă care i se datorează în întregime lui Dan Alexa şi colaboratorilor săi.

S-au calificat aşadar: Hermannstadt, U Craiova, FC Viitorul, Sepsi Sf. Gheorghe, Astra, CFR Cluj, AFK Csikszereda şi Dunărea Călăraşi

Dunărea Călăraşi – FCSB 2-1 (0-0)

Au marcat: Alin Şeroni (48’), Alin Dobrosavlevici (80’) / Cristian Dumitru (82’)

Dunărea: 1. Cezar Lungu – 23. Filip Gligorov, 17. Alin Dobrosavlevici, 30. Alin Şeroni, 27. Gaston Mendy (44. Denis Ispas, 54’) – 55. AlexandruBourceanu –  11. Bodo Kanda, 5. Gabriel Simion, 21. Hamidou Keyta (15. Silviu Pană, 65’) – 33. Sacha Clemence (10. Valentin Munteanu, 79’), 29. Mediop Ndiaye.

Rezerve: 1. Cătălin Straton – 8. Stelian Cucu, 19. Valentin Alexandru, 9. Nicolae Carnat.

Antrenor: Dan Alexa

FCSB: 99. Andrei Vlad – 17. Antonio Jakolis, 8. Lucian Filip, 13. Junior Morais, 28. Mihai Roman – 6. Dragoş Nedelcu, 33. Hristo Zlatinski (29. Tudor Moldovan, 75’)  – 21, Ianis Stoica (22. Cristian Dumitru, 65’), 11. Olimpiu Moruţan, 26. Daniel Benzar (30. Alexandru Bodea, 86’) – 24. Raul Rusescu.

Rezerve: 34. Cristian Bălgrădean – 31. Laurenţiu Ardelean, 32. Alexandru Arnold, 42. Daniel Toma

Antrenor: Nicolae Dică

Au arbitrat: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Dragoş Iliescu (toţi Craiova)

Cartonaşe galbene: A. Bourceanu (35’), C. Lungu (90+3’) / A. Jakolis (8), Dr. Nedelcu (34’), R. Rusescu (35’, 90+4’), H. Zlatinski (68’), D. Benzar (73’), O. Moruşan (85’)

Cartonaşe roşii: Raul Rusescu (FCSB – 90+4’)

Optimi de finală / Rezultate

FC Hermannstadt – FC Voluntari 3-0 (Nkololo 38′, Petrescu 51′-pen, Alves 90+1′)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – U Craiova 1-4 ( Fotescu 33’/ Dankor 49’, Bancu 51′, Burlacu 79′, Cicâldău 88′)

CSM Politehnica Iași – FC Viitorul 2-2 (5-7 după loviturile de departajare) Sanoh 55′, Frăsinescu 75’/Hagi 15′, Mățan 39′

CS Mioveni – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-5 (Prosser 5’, Fl. Ştefan 13’, M. Simononski 25’, Nouvier 45’, Rus 65’)

U Cluj – Astra Giurgiu 3-4 (Abrudan 2′, Taub 5′, 8′ / Llullaku 13′, 75′, Cordoş autogol 24′, Sepsi autogol 99′)

Gaz Metan – CFR Cluj 0-1 (Țucudean 64′)

AFK Csikszereda – FC Dinamo București 3-3 (Majzik ’48, Magyari ’52, I. Berde ‘115 / Nistor ’54, ’59, Neicuțescu ‘106), 6-5 la loviturile de departajare

Dunărea Călărași – FC FCSB 2-1 (Șeroni ’48, Dobrosavlevici, ’80 / Cr. Dumitru’ 82)