Dan Alexa, despre jocul cu FC Viitorul: Întâlnim o echipă foarte bună care-şi impune ritmul

Antrenorul Dan Alexa are cuvinte de laudă la adresa echipei FC Viitorul, adversara Dunării din cadrul primei etape a returuului. „Urmează partida cu FC Viitorul, o echipă care are 2 zile de odihnă în plus faţă de noi. Întâlnim o echipă foarte bună care-şi impune ritmul. Me întoarcem în campionat şi trebuie să obţinem maximul de puncte cu cei din Constanţa” a spus Alexa.

FC Viitorul a încheiat turul pe locul 4 cu 22 de puncte. În topul realizat pe baza punctelor obţinute pe teren propriu, echipa lui Hagi se află pe 5 cu 12 puncte (7 partide disputate la Ovidiu). Aceeaşi poziţie o ocupă şi în clasamentul punctajului realizat în deplasare. În cele 6 jocuri disputate „afară”, FC Viitorul a strâns 10 puncte. Golgeterul echipei este Ianis Hagi cu 5 goluri.

În tur, Dunăreea a câştigat cu 1-0 prin golul semnat de G. Honciu în minutul 4. Spre finalul primei reprize, Cătălin Straton a apărat o loviitură de la 11 metri executată de Ianis Hagi.

Partida Dunărea – FC Viitorul se va disputa duminică, 4 noiembrie, de la ora 16.00 pe arena Ion Comşa.