A mai rămas o zi până la meciul anului la Călăraşi. Cum s-au calificat în optimi Dunărea şi FCSB

Joi seară de la ora 21.45 de minute, arena Ion Comşa va deveni neîncăpătoare. Faţă în faţă vor fi Dunărea şi FCSB, duelul contând pentru optimile de finală ale Cupei României, ediţia naţională 2018 – 2019

Pentru a ajunge în această fază, “galben – albaştrii” au trecut în 16-imi de CSM Slatina, echipă ce activează în campionatul judeţean, cu 2-0.

Echipa noastră a tranşat încă din prima parte disputa conducând după 30 de minute cu 2-0. Au marcat Valentin Alexandru, în minutul 8 şi Alin Dobrosavlevici, în minutul 29.

Antrenorul Dan Alexa a mizat pe următorul 11: Cezar Lungu – Bogdan Şandru, Alin Şeroni, Alin Dobrosavlevici, Gaston Mendy – Georgian Honciu, Alexandru Bourceanu – Gaetan Missi Mezu, Marian Drăghiceanu (75’ Lucian Buzan), Valentin Munteanu (70’ N. Carnat) – Valentin Alexandru (75’ Sacha Clemence). Rezerve: Gabriel Popa – Alin Babei, Marko Khalil, Gabriel Simion.

De partea cealaltă FCSB a câştigat cu 1-0 partida cu Unirea Alba Iulia, golul fiind reuşit de Raul Rusescu, în minutul 85. Nicolae Dică i-a utilizat pe: Vlad – Jakolis (Man 76), Filip, Morais, M. Botezatu (Stan 62) – D. Toma (Tănase 46), Zlatinski – M. Roman, Moruţan, Teixeira, Rusescu. Rezerve: Bălgrădean, Nedelcu, F. Coman, Cană.

FCSB a câştigat ultima oară Cupa României în ediţia 2014 – 2015.

Dunărea şi Steaua Bucureşti s-au întâlnit ultima oară în Cupă în ediţia 1997 – 1998. În partida susţinută la Călăraşi pe 12 noiembrie 1997, în cadrul 16-imilor de finală, Steaua s-a impus cu 3-1. Au marcat Gavrilescu (27) pentru Dunărea, respectiv Dănciulescu (26, 33) şi C. Munteanu (56 – pen.)

Rezultate înregistrate în ultimele 4 ediţii

Ediţia 2017 – 2018

Sferturi de finală Hermannstadt (L2) – FCSB (L1) 3-0

Faza a 4-a Unirea Slobozia (L3) – Dunărea (L2) 2-1

Ediţia 2016 – 2017

Optimi de finală CS Mioveni (L2) – FCSB (L1) 1-1 (5-4, pen.)

Faza a 4-a Dinamo II (L3) – Dunărea (L2) 2-0

Ediţia 2015 – 2016

Semifinale Dinamo (L1) – FCSB (L1) 0-0 (tur), respectiv FCSB – Dinamo 2-2 (retur)

Faza a 4-a FC Viitorul II (L3) – Dunărea (L2) 3-0