Hamidou Keyta, prima reuşită pentru Dunărea

Luni la Chiajna, Dunărea a terminat la egalitate, 1-1, partida din cadrul etapei a 10-a cu Concordia. Golul echiperi noastre a fost marcat în minutul 44 din lovitură de la 11 metri. Hamidou Keyta l-a depăşit în viteză pe Gabi Matei şi a pasat în careu până la Ndiaye Mediop care a fost faultat de Nivaldo. Penalty-ul a fost transformat cu precizie de Keyta care şi-a trecut astfel în premieră numele pe lista marcatorilor Dunării.

Jucătorul transferat în vară de la FC Chambly a fost înlocuit în minutul 67 de Valentin Munteanu.

În topul golgeterilor Dunării conduc Alin Dobrosavlevici, Bodo Kanda şi Ndiaye Mediop, fiecare cu câte 2 reuşite. Ei sunt urmaţi de Georgian Honciu, Silviu Pană, Valentin Alexandru şi Hamidou Keyta, fiecare cu câte un gol marcat.

Hamidou Keyta. S-a născut pe 17 decembrie 1994 în Franţa la Montivilliers. Are dublă naţionalitate franceză şi maliană.

A mai evoluat la FC Chambly (02.09.2017 – 03.07.2018 / 18 jocuri / 0 goluri), Saint Etienne (01.07.2016 – 01.09.2017 / 6 jocuri / 1 gol), FC Trelissac (01.07.2015 – 30.06.2016 / 3 jocuri / 0 goluri), Le Havre B (01.07.2014 – 30.06.2015). A disputat 4 jocuri în Ligue 1 cu AS Saint / Etienne, bifând 163 de minute în teren.

Pentru Dunărea a evoluat în 5 partide (286 de minute în teren).