Et. 10: Dunărea, punct preţios la Chiajna!

Dunărea Călăraşi a smuls luni un punct la Chiajna încheind la egalitate duelul cu Concordia, scor 1-1, din cadrul etapei a 10-a a ligii I Betano.

„Galben – albaştrii” au marcat primii, mai exact în minutul 44, Hamidou Keyta transformând o lovitură de la 11 metri acordată de centralul Horia Mladinovici după faultul lui Nivaldo asupra lui Ndiaye Mediop. Până la gol, echipa noastră a mai irosit o bună ocazie prin acelaşi Mediop care după ce l-a „întors” pe Andrei Marc a şutat de la 18-20 de metri, balobul fiind respins de portarul Greab.

Partida s-a animat în repriza secundfă odată cu introducerea în teren a lui Bawab Thaer în locul lui Nivaldă încă din startul reprizei. Guessan şi R. Deaconu au ratat în minutele 50 şi 51, egalarea survenind totuşi după o oră de joc. Andrei Prepeliţă a reluat perfect din voleu mingea respinsă în faţă de portarul nostru Straton, în urma unui corner.

Jocul se încinge puţin ambele echiope trecându-şi în cont ocazii de a marca. Dunărea putea obţine a doua lovitură de la 11 metri dacă arbitrul ar fi avut curaj să-i sancţioneze pe ilfoveni la intrarea lui Marc asupra lui Silviu Pană, în suprafaţa de pedeapsă. Intrat pe teren în minutul 67 în locul autorului golului nostru, Vali Munteanu a şutat destul de periculos în minutul 74 însă balonul a fost respins în corner de sub bară. Concordia a ripostat prin acţiunile lui Andrei Marc (79) şi Paul Batin (89).

Dunărea obţine a 4-a remiză stagională şi rămâne pe 9 în clasament cu 13 puncte.

Etapa viitoare, Dan Alexa&Co vor juca acasă cu ultima clasată, FC Voluntari, partida fiind programată duminică de la ora 14.00.

Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi 1-1 (0-1)

Au marcat: Andrei Prepeliţă (60’) / Hamidou Keyta (44 – penalty)

Concordia (1-4-2-3-1): 23. Alexandru Greab – 26. Gabriel Matei, 4. Mihai Leca, 73. Andrei Marc (cpt.), 20. Ştefan Bărboianu – 6. Andrei Prepeliţă, 5 Dan Bucşa – 8. Răzvan Grădinaru (18. Marian Cristescu, 90+2’), 97. Ronaldo Deaconu, 22. Nivaldo (10. Bawab Thaer, 46’) – 19. Ghislain Guessan (29. Paul Batin, 69’).

Rezerve: 99. Alexandru Costache – 3. Alexandru Albu, 23. Dan Panait, 17. Simon Măzărache.

Antrenor: Dorinel Munteanu

Dunărea (1-4-2-3-1): 25. Cătălin Straton – 3 Ionuţ Ţenea, 20. Bogdan Şandru, 35. Walace Alves da Silva, 44. Denis Ispas – 4. Cristian Puşcaş (22. Alexandru Munteanu, 76’), 8. Stelian Cucu – 11. Bodo Kanda (5. Gabriel Simion, 58’), 15. Silviu Pană (cpt.), 21. Hamidou Keyta (10. Valentin Munteanu, 67’) – 29. Ndiaye Mediop.

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 19. Valentin Alexandru, 30. Alin Şeroni, 89. Georgian Honciu

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Gabriel Mladinovici – Bogdan Gheorghe, Gabriel Constantinescu (toţi Bucureşti). Rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş)

Observatori: Augustus Constantin (Rm. Vţlcea), Paul Cazan (Bucureşti – LPF)

Cartonaşe galbene: – / Cr. Puşcaş (41’), S. Cucu (89’), B. Şandru (90+3’)