Stiri

Dunărea, printre cele 16 echipe calificate în optimile de finală ale Cupei României

Joi s-au desfăşurat ultimele 4 partide din cadrul 16-imilor de finală ale Cupei României la fotbal, ediţia 2018 – 2019.  Astra Giurgiu, Gaz Metan Mediaş, Turris Oltul Turnu Măgurele şi FCSB s-au calificat în optimi alături de alte 12 echipe care şi-au câştigat acest „drept” în urma partidelor desfăşurate marţi şi miercuri. Printre cele 16 figurează şi Dunărea Călăraşi care a învins miercuri, în deplasare, pe CSM Slatina cu 2-0.

Vor juca aşadar în optimi: FC Voluntari, Csikszereda Miercurea Ciuc, U Craiova, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Dinamo Bucureşti, Politehnica Iaşi, CS Mioveni, U Cluj, FC Hermannstadt, Dunărea Călăraşi, FC Viitorul, CFR Cluj, Astra Giurgiu, Gaz Metan Mediaş, Turris Oltul Turnu Măgurele, FCSB.

Şaisprezecimi de finală / Rezultate

 

Marți, 25 septembrie

FC Voluntari – FC Botoșani 2-1

Au marcat: Belahmeur (38), Tudorie (41) / Chitoșcă (46)

Csikszereda Miercurea Ciuc – Energeticianul 2-1

Au marcat: S. Mitra (31), Magyari (73) / Vl. Rusu (71)

Sportul Snagov – U Craiova 0-2

Au marcat: Gardoș (36), Markovici (74)

ASU Politehnica Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (2-4, după pen.)

Au marcat: Ignea (43) / Prosser (17)

Au transformat penaltyuri: R. Bănică, Bozian / Hadnagy, Nouvier, Ad. Rus, St. Drăghici

Dacia Unirea Brăila – Dinamo 1-3

Au marcat: M. Maxin (21) / R. Grigore (6), Nistor (8, 70)

 

Miercuri, 26 septembrie

UTA Arad – Poli Iaşi 3-3 (6-8 d. pen.)

Au marcat: C. Rus (4), Matei (68), Popa (114 pen). / Bekui (45+2), Mendes (82), Enoh (98 pen.)

Sporting Lieşti – CS Mioveni 0-3

Au marcat: A. Neagu (39), Balint (63), Rădescu (90)

Progresul Spartac – U Cluj 0-1

A marcat: G. Giurgiu (34)

Academica Clinceni – FC Hermannstadt 0-2

Au marcat: Tsoumou (53), P. Petrescu (66)

CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 0-2

Au marcat: V. Alexandru (8), A. Dobrosavlevici (29)

Concordia Chiajna – FC Viitorul 0-3

A marcat: Ghiță(14), Mățan (65), A. Ciobanu (90+3’)

Chindia Târgoviște – CFR Cluj 0-1

A marcat: Tambe (33)

 

Joi, 27 septembrie

Luceafărul Oradea – AFC Astra 1-5

Au marcat: V. Pop (79) / Begue (64), Zoua (66), V. Gheorghe (70, 81, 90)

Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș 1-1 (7-8 d. pen)

Au marcat: V. Vasile (83) / Yazalde (90+3)

FC Rapid – Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-2

Au marcat: Cl. Dragu (75), Mihai (90)

Unirea Alba Iulia – FCSB 0-1

A marcat: R. Rusescu (85)

 

Programul fazelor rămase de disputat din cadrul Cupei României, ediția 2018/2019

Faza optimilor de finală: 29 octombrie – 4 noiembrie 2018

Faza sferturilor de finală: 25 februarie – 3 martie 2019

Faza semifinalelor, manşa tur: 1 – 7 aprilie 2019

Faza semifinalelor, manşa retur: 22 – 28 aprilie 2019

Finala Cupei României: 2 iunie 2019

 

Leave a Reply