Stiri

Dunărea s-a calificat în optimile Cupei României

Miercuri după-amiază pe arena 1 Mai din Slatina s-a desfăşurat partida dintre echipa locală, CSM şi Dunărea Călăraşi din cadrul 16-imilor de finală ale Cupei României, ediţia 2018 – 2019.

Echipa noastră a tranşat încă din prima parte disputa conducând după 30 de minute cu 2-0. Au marcat Valentin Alexandru, în minutul 8 şi Alin Dobrosavlevici, în minutul 29.

Antrenorul Dan Alexa a mers pe mâna “rezervelor” utilizând următorul 11: Cezar Lungu – Bogdan Şandru, Alin Şeroni, Alin Dobrosavlevici, Gaston Mendy – Georgian Honciu, Alexandru Bourceanu – Gaetan Missi Mezu, Marian Drăghiceanu (75’ Lucian Buzan), Valentin Munteanu (70’ N. Carnat) – Valentin Alexandru (75’ Sacha Clemence). Rezerve: Gabriel Popa – Alin Babei, Marc Khalil, Gabriel Simion.

Dunărea se califică în optimi, fază la care şi-au mai asigurat până acum prezenţa FC Voluntari, Csikszereda Miercurea Ciuc, U Craiova, Sepsi OSK, Dinamo Bucureşti, Poli Iaşi, CS Mioveni, U Cluj, FC Hermannstadt şi FC Viitorul.

 

Şaisprezecimi de finală / Rezultate

Marți, 25 septembrie

FC Voluntari – FC Botoșani 2-1

Au marcat: Belahmeur (38), Tudorie (41) / Chitoșcă (46)

Csikszereda Miercurea Ciuc – Energeticianul 2-1

Au marcat: S. Mitra (31), Magyari (73) / Vl. Rusu (71)

Sportul Snagov – U Craiova 0-2

Au marcat: Gardoș (36), Markovici (74)

ASU Politehnica Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-5 (1-1, 2-4, dupa pen.)

Au marcat: Ignea (43) / Prosser (17)

Au transformat penaltyuri: R. Bănică, Bozian / Hadnagy, Nouvier, Ad. Rus, St. Drăghici

Dacia Unirea Brăila – Dinamo 1-3

Au marcat: M. Maxin (21) / R. Grigore (6), Nistor (8, 70)

 

Miercuri, 26 septembrie

UTA Arad – Poli Iaşi 3-3, 6-8 d. pen.

Au marcat: C. Rus (4), Matei (68), Popa (114 pen). / Bekui (45+2), Mendes (82), Enoh (98 pen.)

Sporting Lieşti – CS Mioveni 0-3

Au marcat: A. Neagu (39), Balint (63), Rădescu (90)

Progresul Spartac – U Cluj 0-1

A marcat: G. Giurgiu (34)

Academica Clinceni – FC Hermannstadt 0-2

Au marcat: Tsoumou (53), P. Petrescu (66)

CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 0-2

Au marcat: V. Alexandru (8), A. Dobrosavlevici (29)

Concordia Chiajna – FC Viitorul 0-3

A marcat: Ghiță(14), Mățan (65), A. Ciobanu (90+3)

 

21.30 Chindia Târgoviște – CFR Cluj, în direct la Digisport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

 

Joi, 27 septembrie

16.00 Luceafărul Oradea – AFC Astra, în direct la Digisport 1, Telekom Sport 2, Look Sport

16.30 Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș

18.45 FC Rapid – Turris-Oltul Turnu Măgurele, în direct la Digisport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

21.30 Unirea Alba Iulia – FCSB, în direct la Digisport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

Echipele bolduite s-au calificat în optimi.

 

Sursa foto Facebook CSM Slatina-Fotbal

Leave a Reply