CSM Slatina – Dunărea, în 16-imile Cupei României, azi, de la ora 16.30

Stadionul 1 Mai din Slatina va găzdui astăzi de la ora 16.30 de minute duelul dintre echipa locală, CSM şi Dunărea Călăraşi din cadrul 16-imilor de finală ale Cupei României. Gazdele sunt surpriza plăcută a competiţiei, activând în acest sezon în campionatul judeţean. După 6 etape, CSM se află pe locul 4, disputând doar 4 partide, toate câştigate.

În Cupă, formaţia antrenată de Bobi Verdeş a trecut succesiv de Cozia Călimăneşti (scor 3-2), U Craiova 1948 SA (echipa patronată de Adrian Mititelu, scor 2-0), ACSO Filiaşi (12-11, după executarea loviturilor de departajare) şi FC Argeş (scor 2-0).

Dunărea s-a calificat direct în această fază datorită statutului său de echipă de liga I.

Partida de la Slatina va fi condusă la centru de Mihai Amorăriţei (Câmpina). El va fi ajutat de Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa) şi Alexandru Mihăilă (Rm. Vâlcea). Observatori au fost desemnaţi Fevronia Ion (Craiova) şi Viorel Nicolescu (Videle).

Dan Alexa şi Bobi Verdeş au fost la începutul anilor 2000 coechipieri apărând împreună culorile Universităţii Craiova în sezonul 2001-2002.

Partida de la Slatina nu va fi televizată!

CSM Slatina / Rezultate înregistrate în această ediţie a Cupei României

Faza 1 CSM Slatina – AS Cozia Călimăneşti 3-2

Faza 2 CSM Slatina – U Craiova 1948 SA      2-0

Faza 3 CSM Slatina – ACSO Filiaşi              12-11 (0-0 după 90 de minute, respective 120 de minute, 12-11 la penaltyuri)

Faza 4 CSM Slatina – FC Argeş                        2-0

Se ştiu primele 5 echipe calificate în optimile Cupei României

Marţi au avut loc primele jocuri din cadrul 16-imilor Cupei României. FC Voluntari a câştigat cu 2-1 şi a obţinut biletele pentru optimi. Tot acolo va merge şi Csikszereda Miercurea Ciuc care a învins-o cu 2-1 pe Energeticianul.

Deţinătoarea la zi a trofeului, U Craiova a câştigat cu 2-0, în Bănie, în faţa echipei de L2, Sportul Snagov.

Partida de la Timişoara dintre ASU şi Sepsi s-a decis la penalty-uri. După 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1. La loteria loviturilor de la 11 metri s-a impus Sepsi cu 4-2.

Meci fără istoric la Galaţi, Dinamo s-a impus cu 3-1 în faţa Daciei Brăila şi s-a calificat în optimi.

Şaisprezecimi de finală / Rezultate

Marți, 25 septembrie

FC Voluntari – FC Botoșani 2-1

Au marcat: Belahmeur (38), Tudorie (41) / Chitoșcă (46)

Csikszereda Miercurea Ciuc – Energeticianul 2-1

Au marcat: S. Mitra (31), Magyari (73) / Vl. Rusu (71)

Sportul Snagov – U Craiova 0-2

Au marcat: Gardoș (36), Markovici (74)

ASU Politehnica Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-5 (1-1, 2-4, dupa pen.)

Au marcat: Ignea (43) / Prosser (17)

Au transformat penaltyuri: R. Bănică, Bozian / Hadnagy, Nouvier, Ad. Rus, St. Drăghici

Dacia Unirea Brăila – Dinamo 1-3

Au marcat: M. Maxin (21) / R. Grigore (6), Nistor (8, 70)