Alex. Bourceanu, din nou în liga I după 637 de zile

Transferat în ultimele zile de mercato, Alexandru Bourceanu (33 de ani), ultima oară în prima divizie rusă la Arsenal Tula, a debutat sâmbătă în tricoul Dunării, revenind în liga I după o pauză de 637 de zile.

Ultima dată a evoluat în partida Steaua – Poli Timişoara, din cadrul etapei a 21-a, disputată pe Arena Naţională pe 17 decembrie 2016 şi încheiată cu victoria la limită a gazdelor (1-0, gol marcat de Adi Popa în min. 33). Bourceanu a intrat atunci la pauză în locul lui Mihai Pintilii, încasând cartonaşul roşu în minutul 90+3.

Sâmbătă, Bourceanu a fost titular fiind înlocuit la pauză de Georgian Honciu. În cele 45 de minute jucate, Bourceanu a muncit mult făcând permanent legătura între apărare şi atac.

Duminică, Alex Bourceanu are toate şansele să evolueze împotriva foştilor săi colegi de la FCSB, echipă cu care Dunărea se va duela Voluntari, în cadrul rundei a 9-a.