Et. 8: Dunărea – FC Botoşani sau duelul vecinelor, sâmbătă, 15 septembrie, ora 15.00

Liga I Betano revine în actualitate programând în acest weekend partidele din cadrul etapei a 8-a.

Sâmbătă, 15 septembrie, la Călăraşi, Dunărea se va duela cu FC Botoşani, partida fiind programată pe arena Ion Comşa începând cu ora 15.00

După 7 etape, Dunărea şi FC Botoşani sunt vecine în clasament ocupând locurile 9 şi 10, la o distanţă de doar 1 punct.

FC Botoşani a început noul sezon cu o remiză în Gruia, 1-1 cu campioana CFR Cluj, golul fiind marcat de Fulop în minutul 48 după ce Vinicius deschisese scorul în minutul 26.

La prima prezenţă pe teren propriu, echipa antrenată de Costel Enache (45 de ani) a câştigat cu 2-0 în faţa sibienilor de la Hermannstadt, golurile fiind marcate de Dumitraş (44) şi Roman II (77).

În runda a 3-a, Botoşaniul a mers în Bănie obţinând un punct nesperat în faţa Craiovei, scor 2-2. Fulop a deschis scorul în minutul 11 însă FC Botoşani s-a trezit condusă cu 2-1 în minutul 35 după ce Mitriţă marcase al doilea gol. (primul în min. 21). După pauză, Miron a restabilit egalitatea în min. 54.

A urmat remiza de acasă cu Astra, scor 1-1, francezul Ongenda (11) marcând pentru gazde.

În derby-ul Moldovei, programat în etapa a 5-a, CSM Poli a câştigat, acasă, în faţa Botoşaniului cu 2-1, Roman II punctând pentru oaspeţi.

Revenită acasă, FC Botoşani a remizat la 0 cu Sepsi pentru ca în runda precedentă să obţină o nouă remiză, infinit mai importantă, la Voluntari cu FCSB, scor 2-2. Moldovenii au înscris prin albanezul Papa (43) şi din nou M. Roman II.

În cele 7 jocuri disputatel, FC Botoşani s-a ales cu o victorie, 5 egaluri şi în înfrângere având un golaveraj uşor pozitiv, 9-8.

Media de vârstă a lotului estimat la 7,18 milioane euro este de 24,5 ani. Golgeterii echipei sunt: Mihai Roman II cu 3 goluri, urmat de Lorand Fulop cu 2 reuşite. Miron, Hervin Ongenda, Andrei Dumitraş şi Enriko Papa au marcat fiecare câte un gol.

Stranierii echipei sunt: Jonathan Emanuel Rodriguez (Mijlocaş / Argentina / 07.06.1990), Aristeidis Soiledis (Fundaş stânga / Grecia / 08.02.1991), Martin Fraisl (Portar / Austria / 10.05.1993), Enriko Papa (Mijlocaş central / Albania / 12.03.1993), Hervin Ongenda (Atacant / Franţa / 24.06.1995), Marko Brekalo (Atacant / Croaţia / 24.11.1992), Lossemy Karaboue (Mijlocaş dreapta / Franţa / 18.03.1988), Diego Fabbrini (Mijlocaş central / Italia / 31.07.1990)

După 7 runde, Dunărea şi-a trecut în cont două victorii, 3 egaluri şi 2 eşecuri, golaverajul fiind egal, 6-6. În ultima etapă, echipa noastră a fost învinsă la limită în deplasare, 1-0 pentru Sepsi Sf. Gheorghe.

Sâmbătă, n-ar fi exclus ca în formula de start să figureze Alexandru Bourceanu, fostul căpitan al Stelei evoluând ultima oară în Rusia la Arsenal Tula şi fundaşul brazilian Wallace da Silva, sosit săptămâna trecută din liga I de la FC Voluntari.