Dunărea, victorie şi în amicalul cu FC Viitorul

Arena Ion Comşa a găzduit sâmbătă, aproape de miezul zilei amicalul dintre Dunărea şi FC Viitorul. Antrenorul Dan Alexa a mizat pe un alt lot de jucători faţă de cel utilizat vineri la Modelu, singurul fotbalist, prezent în ambele jocuri de verificare fiind fundaşul, Denis Ispas. De partea cealaltă, FC Viitorul fără 9 titulari, convocaţi la loturile de seniori, tineret şi juniori a deplasat la Călăraşi doar o parte din jucătorii de bază, restul fiind în marea lor majoritate juniori U19 şi U17.

Dunărea a câştigat cu 2-1, la pauză, 0-0, prin golurile reuşite de Valentin Munteanu, în minutul 66 (excelent lansat pe culoar în adâncime, VM-ul l-a executat şi pe Buzbuchi cu un şut pe jos din margonea suprafeţei de pedeapsă) şi Georgian Honciu, în minutul 71 (mijlocaşul nostru a transformat în gol o lovitură liberă de la 16 metri, central, şutând pe sub zid, Buzbuchi fiind fără reacţie). Viitorul a deschis scorul în minutul 50 când Paul Iacob a finalizat cu gol un corner executat de pe stânga.

A fost un util antrenament cu public, Dunărea reuşind multe momente să fie la timonă.

Vineri, la Modelu, „galben – albaştrii” au trecut de Înainte cu 3-0.

Următorul meci oficial, în campionat, va avea loc sâmbătă, 14 septembrie, de la ora 15.00, Dunărea urmând a-şi măsura forţele, acasă, cu FC Botoşani.

Dunărea Călăraşi – FC Viitorul 2-1

Au marcat: Valentin Munteanu (66’), Georgian Honciu (71’) / Paul Iacob (50’)

Dunărea: 1. C. Lungu – 3. I. Ţenea, 20. B. Şandru, 44. D. Ispas, 30. A. Şeroni (26. A. Monroy, 46’)– S. Cucu, G. Honciu – Alex. Munteanu (10. V. Munteanu, 46’), M. Drăghiceanu (24. L. Buzan, 46’), N. Carnat (14. A. Babei, 73’) – N. Mediop.

Antrenor: Dan Alexa

FC Viitorul: 31. Buzbuchi (43. Popa, 82’) – 3. Neciu (6. De Nooijer, 68’), 4. Luchin (24. Matiş, 68’), 5. Mladen (2. Ghiţă, 46’), 19. Dima (20. Ilie, 82’), 16. Achim (14. Mălăele, 78’), 93. Artean (29. Călin, 78’), 21. P. Iacob (98. Nedelea, 73’), 25. Natchko (23. Tucaliuc, 68’), Al. Stoica (28. Pop, 64’), Houri (8. Casap, 73’).

Antrenor: Cătălin Anghel

Au arbitrat: Dorin Burloiu – Daniel Vlase, Andrei Toma (toţi din Galaţi).