Am spart gheaţa şi acasă: Dunărea – Poli Iaşi 2-0!

Dunărea Călăraşi a obţinut sâmbătă seară şi prima victorie stagională de pe teren propriu în liga I Betano. După ce în prima etapă au învins la Ovidiu pe FC Viitorul cu 1-0, „galben – albaştrii” au câştigat astăzi cu 2-0 după un joc pe care l-au controlat aproape tot timpul.

În faţa a peste 3.500 de spectatori şi pe o căldură sufocantă, Dunărea a început bine creându-şi câteva ocazii în prima parte prin Ndiaye Mediop (min. 28, 32, 37 – poate dea mai mare a primei reprize) şi Hamidou Keyta (min. 40) când a şutat năprasnic din colţul careului mare, balonul ducându-se puţin pe lângă bara laterală.

După ce a primit cartonaşul galben în minutul 20, ieşeanul Ionuţ Cioinac îl vede şi pe al doilea în minutul 44, după ce l-a faultat destul de grosolan pe Cristi Puşcaş. Oaspeţii rămân în 10 şi cedează în partea a doua.

La pauză, Dan Alexa mută extrem de inspirat introducându-l în teren pe Valentin Alexandru în locul lui Ionuţ Balaur. Golgeterul Dunării a făcut spectacol în minutul 56 când a şutat splendid la colţul lung, balonul lovind şi bara aproape de vinclu înainte să intre în plasa porţii lui Denis Rusu. Un gol de poveste care ar putea candida cu succes la „reuşita” etapei!

Dunărea îşi majorează diferenţa în minutul 79. De data Vali Alexandru îl serveşte ideal în careu pe Bodo Kanda care reia fără nicio speranţa pentru goalkeeper-ul Iaşiului.

2-0, rezultat cu care se încheia şi partida în aplauzele prelungite ale fanilor care au văzut astăzi o altă „echipă” mult mai curajoasă, mai ofensivă, mai determinată.

După 6 etape, Dunărea strânge 9 puncte şi înaintea partidelor rămase de disputat urcă de pe 11 pe 4!

Vinerea viitoare, echipa noastră va juca în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe.

Dunărea Călăraşi – Politehnica Iaşi 2-0 (0-0)

Au marcat: Valentin Alexandru (56’), B. Kanda (79’)

Dunărea (1-4-1-4-1): 25. Cătălin Straton – 23 Filip Gligorov, 28. Ionuţ Balaur (19. V. Alexandru, 46’), 17. Alin Dobrosavlevici, 44. Denis Ispas – 4. Cristi Puşcaş – 11. Bodo Kanda, Gabriel Simion, 15. Silviu Pană, 21. Hamidou Keyta (7. Gaetan Missi Mezu, 58’) – 29. Ndiaye Mediop (8. Stelian Cucu, 76’).

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 27. Gaston Mendy, 84. Laurenţiu Marinescu, 9. Nicuşor Carnat.

Antrenor: Dan Alexa

Politehnica Iaşi (1-4-4-2): 12. Denis Rusu – 33. Laurenţiu Rus, 4. Marius Mihalache (90. Alexandru Zaharia, 77’), 23. Cosmin Frăsinescu, 19. Andrei Sin – 22. Paul Pîrvulescu (7. Patrick Petre, 62’), 97. Marius Chelaru (17. Martin Mimoun, 70’), Ionuţ Cioinac, Arias Gallego – 10. Andrei Cristea, 70. Dylan Flores.

Rezerve: 1. Alberto Cobre – 3. Ionuţ Panţîru, 6. Mădălin Mihăescu, 8. Gabriel Bosoi.

Antrenor: Falvius Stoican

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti) – Asistenţi: Mircea Grigoriu (Bucureşti), Bogdan Gheorghe (Bucureşti). Rezervă: Iulian Dima (Bucureşti).

Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti), Romulus Chihaia (Bucureşti – LPF)

Cartonaşe galbene: D. Ispas (4’), S. Pană (51’), Missi Mezu (64’), A. Dobrosavlevici (89’) / C. Frăsinescu (7’), I. Cioinac (20’, 44’)

Cartonaşe roşii: I. Cioinac (Poli – 44’)