Dan Alexa vs. Poli Iaşi: 2 egaluri şi o înfrângere

Dan Alexa se va afla sâmbătă, 25 august, pentru a 4-a oară, în calitate de antrenor faţă în faţă cu echipa ieşeană, Poli.

Primele 3 confruntări s-au derulat în ediţia de campionat 2016 – 2017.

Pe 19 noiembrie 2016, în cadrul etapei a 16-a, pe când antrena pe ASA Tg. Mureş, Dan Alexa a remizat la Iaşi cu Poli, scor 0-0. În formaţia mureşeană au jucat Alin Dobrosavlevici şi Gaston Mendy, ambii, acum, componenţi ai Dunării.

Al doilea duel s-a întâmplat pe 11 martie 2017, în prima etapă a play – out-ului. De data asta, Dan Alexa se afla pe banca ilfovenilor de la Concordia. Iaşiul, antrenat de Eugen Neagoe, s-a impus cu 3-1, prin golurile marcate de Andrei Cristea (12, 54) şi Bojan Golubovic (33). Concordia a marcat prin Valentin Alexandru, în minutul 50. Golgeterul Dunării din sezonul trecut a intrat în teren în minutul 38 înlocuindu-l pe Cristi Ciobanu. Integralist a fost în schimb Alin Dobrosavlevici.

Cea de-a 3-a partida s-a desfăşurat pe 28 aprilie 2017, în meci constând pentru etapa a 8-a a play-out-ului. Concotdia şi Poli Iaşi au încheiat la egalitate 0-0. Alin Dobrosavlevici a intrat în minutul 54 în locul lui Florin Bejan iar Valentin Munteanu, şi el component al Dunării, l-a înlocuit pe Marian Cristescu cu 11 minute înainte de final. Valentin Alexandru a fost doar rezervă.

Alexa vs. Stoican: o victorie şi două eşecuri

Foşti coechipieri la Dinamo, la începutul anilor 2000, Dan Alexa (38 de ani) şi Flavius Stoican (41 de ani), acum antrenor la Poli Iaşi s-au duelat  în 3 rânduri, ca antrenori. Confruntările au avut loc în prima parte a anului 2017.

În etapa a 24-a, mai exact pe 19 februarie 2017, Concordia cu Dan Alexa pe bancă a câştigat la Tg. Jiu cu 1-0 (gol marcat de Raul Costin) în faţa celor de la Pandurii, antrenaţi de Flavius Stoican. Alin Dobrosavlevici a fost integralist iar Valentin Munteanu a intrat în minutul 75 în locul lui Răzvan Grădinaru.

În runda a 3-a a play – out-ului, pe 31 martie 2017, Concordia a cedat acasă cu 1-0. Stoican şi-a luat revanşa, golul gorjenilor fiind marcat de Dragoş Firţulescu. Dobrosavlevici a fost integralist iar Valentin Alexandru a fost înlocuit cu Valentin Munteanu în minutul 54, la 2 minute de la primirea golului.

În fine, ultimul duel a avut loc la Tg. Jiu, pe 15 mai 2017, partida contând pentru etapa a 10-a a play – out-ului. Pandurii au câştigat cu 3-2, golul victoriei fiind marcat de Paul Batin, în minutul 90+4. În prealabil, Ovidiu Herea a punctat pentru Concordia în minutul 6, gaudele egalând în minutul 61 prin Paul Batin. Yasin Hamed înscrie pentru 2-1 în minutul 76 însă Valentin Munteanu a readus egalitatea în minutul 90.

Alin Dobrosavlevici a fost integralist. Valentin Alexandru şi Valentin Munteanu au intrat în minutul 80, înlocuindu-i pe Raul Costin şi respectiv pe Patrice Feussi.