Fl. Brişan: Lipsa de experienţă a făcut ca Dunărea să nu producă o mare surpriză la Giurgiu

Dunărea rezistă în faţa campioanelor. După ce a învins-o pe FC Viitorul (campioana din 2017, scor 0-1) şi a terminat la egalitate duelul cu CFR Cluj (campioana din 2018, scor 0-0), echipa noastră a remizat sâmbătă la Giurgiu cu Astra (scor 1-1), campioana din 2016, ratând însă o bună oportunitate de a câştiga toate cele 3 puncte dacă ar fi fructificat momentul ivit din minutul 75 când giurgiuvenii au rămas în 9 jucători! Preşedintele executiv, Florin Brişan consideră că doar lipsa de experienţă a jucătorilor a făcut ca Dunărea să nu producă marea surpriză şi anume obţinerea celor 3 puncte puse la bătaie. “Aşa cum spuneam înainte de meci, am plecat spre Giurgiu cu gândul de a face o surpriză acolo. Am remizat cu Astra (scor 1-1), am avut momente bune de joc şi puteam chiar să şi câştigăm dacă am fi atacat mult mai mult în ultimele 20 de minute de joc când practic am avut superioritate numerică. Cred că doar lipsa de experienţă şi de curaj a unora dintre băieţii nostri a făcut ca tabela la final să nu indice un rezultat favorabil nouă. Dar şi un egal este binevenit mai ales că am reuşit să trecem cu brio peste cele 3 mari examene cu campioanele din ultimii ani. După 5 etape am adunat 6 puncte foarte importante şi sper să creştem de la meci la meci mai ales din punct de vedere mental” a declarat Brişan care a continuat “Urmează meciul cu Poli Iaşi, un adversar redutabil care va veni la Călăraşi cu moralul ridicat după victoria obţinută acasă cu FC Botoşani. Îmi doresc ca publicul să fie prezent în număr cât mai mare şi împreună să ne bucurăm şi de prima victorie a Dunării, pe teren propriu.”

Partida Dunărea Călăraşi – CSM Politehnica Iaşi se va desfăşura sâmbătă, 25 august, de la ora 18.00.