Stiri

Et. 5: Dunărea, remiză importantă la Giurgiu!

Pe o căldură sufocantă s-a disputat sâmbătă spre seară, la Giurgiu, partida dintre Astra şi Dunărea Călăraşi, duelul contând pentru etapa a 5-a a noului sezon al ligii I Betano. Încă o confruntare de top pentru elevii lui Dan Alexa care au început bine, calculat, ba chiar precaut, jocul pe Marin Anastasovici. Astra a intrat repede în joc şi după câteva încercări eşuate a deschis scorul în minutul 17. Risto Radunovici a centrat de pe stânga în careu, balonul a fost deviat de francezul Julien Begue până în marginea careului de 6 metri până la Azdren Llullaku care a fost faultat de Denis Ispas. Penalty acordat de centralul vâlcean, Cătălin Buşi şi transformat cu precizie de Neluţ Roşu.

Moment dificil pentru echipa noastră care şi-a revenit, din fericire, destul de repede. Pe contraatac, Bodo Kanda a trimis din dreapta în careu, mingea deviată de Filip Mrzljak a ajuns la Gligorov care a centrat în zona centrală la 2-3 metri de careului mic de unde Silviu Pană a reluat cu capul direct în plasă! Şi pe tabelă scrie 1-1!

Până la pauză, Astra forţează, îşi crează cel puţin 3 ocazii importante de gol, însă Straton&Co sunt la datorie astfel că prima parte se încheie nedecis, 1-1

Repriza secundă e plină de surprize. În minutul 64, vedeta gazdelor, Denis Alibec încasează cartonaşul galben pe care-l vede pentru a doua oară, şi implicit şi pe cel roşu în minutul 73 după un fault „grosolan” asupra lui Denis Ispas. Tot Ispas avea să provoace şi a doua eliminare din tabăra Astrei după nici 2 minute. Intrat la pauză în locul lui Romario Moise, Dylan Bahamboula „îl busculează” rău pe fundaşul nostru stânga, în jumătatea proprie, iar Cătălin Buşi, centralul partidei, îi arată direct cartonaşul roşu.

Astra rămâne în 9 şi mai avea în faţă cel puţin 15 minute de care echipa noastră n-a profitat. Partida se încheie la egalitate, 1-1 iar Dunărea trece de puţin pe lângă o surpriză de toată frumuseţea.

„Galben – albaştrii” au trecut cu bine peste „episodul nefericit” cu Craiova iar sâmbătă, cu puţin curaj ar fi putut pleca chiar cu toate cele 3 puncte de la Giurgiu. Evident dacă ar fi fructificat şi superioritatea numerică din ultimele 20 de minute ale confruntării.

Dar şi un punct este extrem de preţios, mai ales că a fost obţinut şi în deplasare, pe terenul campioanei din 2016 care are obiective mult mai „îndrăzneţe” şi care beneficiază şi de un buget mult mai generos.

Dunărea va da următorul examen la Călăraşi, sâmbătă, 25 august, de la ora 18.00 fiind programat pe arena Ion Comşa duelul cu CSM Politehnica Iaşi, echipă care a învins vineri acasă pe FC Botoşani cu 2-1.

 

Astra Giurgiu – Dunărea Călăraşi 1-1

Au marcat: Neluţ Roşu (17’ – pen.) / Silviu Pană (21’)

 

Astra (1-4-1-4-1): 1. David Lazar – 70. Claudiu Belu, 6. Florin Bejan (25. Mike Cestor 51’), 27. Radu Crişan, 3. Risto Radunovic – 24 Filip Mrzljak – 10. Azdren Lllullaku, 95. Romario Moise (91 Dylan Bahamboula 46’), 13. Neluţ Roşu, 88. Julien Begue (96. Silviu Balaure 76’) – 7. Denis Alibec.

Rezerve: 34. Cristian Nedelcovici – 15. Robert Boboc, 19. Mihai Butean, 17. Laurenţiu Buş.

Antrenor: Marius Măldărăşanu.

 

Dunărea (1-4-3-3): 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 28. Ionuţ Balaur, 17. Alin Dobrosavlevici (26. Aitor Monroy 61’), 44. Denis Ispas – 4. Cristi Puşcaş, 5. Gabriel Simion, 15. Silviu Pană (21. Hamidou Keyta 67’) – 11. Bodo Kanda, 29. Ndiaye Mediop, 10. Valentin Munteanu (89. Georgian Honciu 62’).

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 9. Nicolae Carnaţ, 19. Valentin Alexandru, 27. Gaston Mendy.

Antrenor: Dan Alexa.

 

Arbitru: Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea). Asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Ovidiu Arsuoaiei (Piatra Neamţ). Rezervă: Cătălin Popa (Piteşti).

Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti). Marian Petrache (Săbăreni – LPF)

 

Cartonaşe galbene: J. Begue (30’), D. Alibec (64’, 73’), N. Roşu (65’), R. Crişan (67’) / D. Ispas (16’), S. Pană (36’), F. Gligorov (52’), Cr. Puşcaş (64’)

Cartonaşe roşii: D. Alibec (73’), D. Bahamboula (75’)

 

Leave a Reply