Prima înfrângere stagională!

Pe o căldură enervantă, Dunărea şi U Craiova nu s-au menajat deloc şi au oferit un spectacol agreabil, duminică după-amiază pe arena Ion Comşa . Duelul a avut aproape de toate: goluri, 4 la număr, un penalty, faze încinse la ambele porţi, mai puţin eliminări.

Fără victorie în acest sezon, Craiova a început bine creându-şi câteva ocazii încă din primele minute ale jocului. De partea cealaltă, Dunărea a preferat să iasă la bătaie construind câteva ocazii interesante în jumătatea adversă, irosite de Ndiaye Mediop şi Gaetan Missi Mezu. În minutul 21, Dunărea a fost la un pas de a deschide scorul. După ce mingea a curs frumos pe traseul Mediop – Mendy, ultimul a şutat la poartă din apropiere, Pigliacelii intervenind salutar.

Oaspeţii reiau ofensiva şi puteau înscrie în minutul 35. Nicuşor Bancu l-a culcat din fentă pe Gligorov şi din întoarcere, de la 10-12 metri central, a şutat violent în bara transversală. Mingea a ajuns la Mitriţă care a reluat puţin peste.

Şi totuşi, Craiova deschide scorul până la pauză, mai exact în minutul 45. De la peste 32 de metri, Matteo Fedele, transferat recent în Bănie, prinde o torpilă năucitoare, învingându-l pe Straton, aproape ţintuit pe linia porţii.

Debutul părţii secunde aparţine tot oaspeţilor care reuşesc să înscrie pentru a doua oară în minutul 52. Lansat în careu, Cicâldău e faultat de Straton, penalty-ul dictat de Ovdiu Haţegan fiind transformat cu precizie de Alexandru Mitriţă.

Impulsionată de cei 5.000 de suporteri prezenţi în tribune, Dunărea reduce din diferenţă în minutul 63. Cristi Puşcaş centrează în careu de unde Mediop reia însă şutul său e apărat de portarul italian al Craiovei. Mingea e reşutată de nou – intratul Laurenţiu Marinescu însă Pigliacelli e din nou la post. Derutat, Kelic respinge până la… Mediop, care aflat aproape pe linia de fund, reia în plasă marcând un gol cum rar poţi vedea pe terenurile de fotbal.

Dunărea prinde şi mai mult curaj, sperând în egalare. Dar în loc de 2-2, Craiova se desprinde la 1-3, Mitriţă transformând o lovitură liberă de la circa 22 de metri, aproape central. Înainte să ajungă în plasa porţii lui Straton, balonul pare să fi deviat în plasă de un jucător al Dunării.

În ciuda modificărilor făcute, chiar şi în registrul tactic, Dunărea e dominată în ultima parte, Craiova câştigând până la urmă cu 3-1.

Deşi au pierdut, elevii lui Dan Alexa au avut cea mai bună evoluţie de până acum însă experienţa Craiovei a fost decisivă.

Sâmbăta viitoare, echipa noastră va merge la Giurgiu pentru confruntarea cu campioana de acum 2 ani, Astra.

Dunărea Călăraşi – U Craiova 1-3 (0-1)

Au marcat: N. Mediop (64’) / M. Fedele (45’), Al. Mitriţă (52’, 73’)

Dunărea (1-4-3-3): 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov, 20. Bogdan Şandru, 17. Alin Dobrosavlevici (cpt.), 27. Gaston Mendy – 5. Gabriel Simion, 26. Aitor Monroy (84. Laurenţiu Marinescu – 59’), 4. Cristi Puşcaş – 7. Gaetan Missi Mezu (10. Valentin Munteanu – 58’), 29. Ndiaye Mediop, 11. Bodo Kanda (30. Alin Şeroni – 78’).

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 24. Lucian Buzan, 89. Georgian Honciu, 19. Valentin Alexandru

Antrenor: Dan Alexa

U Craiova (1-3-4-3): 13. Mirko Pigliacelli – 15 Issac Donkor (4. Răzvan Popa – 82’), 6. Renato Kelic, 3. Ionuţ Briceag – 27. Ivan Martic, 8. Alexandru Mateiu, 20. Matteo Fedele (2. Tiago Ferreira – 86’), 11. Nicuşor Bancu – 10. Alexandru Cicâldău, 9. Andrei Burlacu (34. Raoul Baicu – 77’), 28. Alexandru Mitriţă.

Rezerve: 1. Laurenţiu Popescu – 24. Florin Gardoş, 32. Florin Borţa, 16. Jovan Markovic.

Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad). Asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Sebastian Gheorghe (Suceava). Rezervă: Mircea Ardelean (Arad).

Observatori: Aron Huzu (Sibiu), Constantin Tolea (Galaţi – LPF)

Cartonaşe galbene: Cristi Puşcaş (7’) / R. Kelic (4’), Al. Cicâldău (67’)