Dunărea, fără înfrângere şi după etapa a 3-a!

Derby-ul promovatelor, FC Hermannstadt – Dunărea Călăraşi, disputat duminică seară la Tg. Mureş s-a încheiat la egalitate 1-1. A fost cea de-a doua remiză înregistrată, în acest an, între cele două formaţii.

Sibienii au ieşit la atac încă din primele minute însă Dunărea putea deschide scorul în minutul 12. Balonul a circulat pe traseul Stelian Cucu – Ndiaye Mediop – Valentin Munteanu, ultimul reluând slab deşi s-a aflat faţă în faţă cu Căbuz. În loc de 0-1 va fi 1-0 peste alte 12 minute. N’Kololo a reluat cu capul o lovitură liberă executată de pe dreapta, balonul a fost recentrat tot cu capul în marginea careului de 6 metri de unde Blănaru, aflat cu spatele la poartă, a reluat cu călcâiul învingându-l pe Straton!

Impulsionate de golul înscris, gazdele reiau ofensiva însă prima parte se putea încheia la egalitate. Georgian Honciu a executat foarte bine o lovitură liberă lateral stânga, balonul “muşcând” vinclul de la bara a doua. O ocazie aproape excelentă pentru “galben – albaştri”!

După pauză, Dan Alexa face primele două mutări care aveau să se dovedească inspirate. Autorul ratării din minutul 12, Valentin Munteanu lasă locul lui Bodo Kanda iar Stelian Cucu lui Valentin Alexandru. Dunărea prinde curaj şi uşor – uşor se apropie şi mai mult de defensiva gazdelor. Ba mai mult, în primul minut al prelungirilor, Bodo Kanda execută perfect o lovitură liberă de la peste 25 de metri, mingea “cade” pe capul lui Alin Dobrosavlevici care înscrie din careului mic.

Echipa noastră trece cu bine şi peste etapa a 3-a totalizând nu mai puţin de 5 puncte din 9 posibile. Oare câţi şi-ar fi putut imagine aşa ceva la începutul campionatului?

După ce a jucat împotriva finalistei Cupei România, Dunărea se va duela duminica viitoare chiar cu câştigătoarea trofeului, U Craiova. Partida va avea loc pe arena Ion Comşa şi va începe la ora 15.30 de minute.

FC Hermannstadt – Dunărea Călăraşi 1-1 (1-0)

Au marcat: Ştefan Blănaru (24’) / Alin Dobrosavlevici (90+1’)

FC Hermannstadt: 1. Cătălin Căbuz – 91. Alexandru Coman, 4. Ionuţ Stoica, 30. Alexandru Dandea (cpt.), 17. Daniel Tătar (2. Biel Company 84’) – 67. Ilja Antonov, 5. Răzvan Dâlbea – 23. Jordan N’Kololo, 10. Bruno Chalkiadakis (90. Bogdan Rusu 71’), 7. Ionuţ Petrescu (11. Luis Alberto Ali 77’) – 89. Ştefan Blănaru.

Rezerve: 12. Toma Niga – 6. Cătălin Pîrvulescu, 9. Juvhel Tsoumou, 14. Andrei Herghelegiu.

Antrenor: Alexandru Pelici

Dunărea: 25 Cătălin Straton – 23 Filip Gligorov, 17. Alin Dobrosavlevici, 20. Bogdan Şandru, 27. Gaston Mendy – 4. Cristi Puşcaş, 8. Stelian Cucu (19. Valentin Alexandru 46’) – 14. Alin Babei (24. Lucian Buzan 68’), 89. Georgian Honciu, 10. Valentin Munteanu (11. Bodo Kanda (46’) – 29. Ndiaye Mediop.

Rezerve: 1. Cezar Lungu – 30. Alin Şeroni, 26. Aitor Monroy, 21. Hamidou Keyta.

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Iulian Dima (Bucureşti) – Paul Florin Păunescu (Rm. Vâlcea), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Mihai Amorăriţei (Câmpina)

Observatori: Szekely Zoltan (Baia Mare) – Marcel Vasile (LPF – Bucureşti)

Cartonaşe galbene: Valentin Alexandru (40’), Lucian Buzan (90+3’) / Ilja Antonov (90’)