Am învins o campioană: FC Viitorul – Dunărea 0-1! Urmează alta?

Dunărea Călăraşi a debutat în liga I la fotbal cu o victorie de…pomină! Duminică seară, la Ovidiu, elevii lui Dan Alexa au învins cu 1-0 campioana din 2017, FC Viitorul Constanţa. Singurul gol al meciului a fost marcat de Georgian Honciu în minutul 4 care a transformat impecabil o lovitură liberă de la marginea careului mare, obţinută după un henţ al lui S. Mladen la şutul lui Drăghiceanu.

Gazdele, deşi au resimţit golul, au revenit rapid în ata, irosind până la pauză cel puţin două ocazii uriaşe. Mai întâi, în minutul 35, Voduţ a şutat năprasnic din afara careului în bara transversală şi tot el avea să obţină şi penalty-ul din minutul 44, irosit însă de Ianis Hagi. Şutul său a fost „ghicit” de Cătălin Straton!

În partea secundă, jocul a fost întrerupt în minutul 64 pentru vreo 10 minute. Din cauza vremii nefavorabile, s-a stins pur şi simplu nocturna. După ce generatoarele au intrat în funcţiune s-a reluat jocul însă gazdele n-au reuşit nimic pe tabelă. Ba mai mult, Viitorul a rămas în 10 după ce T. Băluţă a văzut al doilea „galben” în minutul 83 după un fault dur asupra nou – intratului, Gaston Mendy.

Dunărea obţine o victorie incredibilă la care au visat prea puţini. Sâmbăta viitoare, la Călăraşi vine campioana „la zi”, CFR Cluj care n-a izbutit decât o remiză acasă cu FC Botoşani. Partida va începe la ora 18.00 şi se va desfăşura pe arena Ion Comşa.

FC Viitorul – Dunărea Călăraşi 0-1 (0-1)

A marcat: Georgian Honciu (4’)

FC Viitorul: V. Cojocaru – R. Boboc (46’ Vl. Achim), B. Ţîru, S. Mladen, B. de Noojier – A. Ciobanu (46’ M. Lima), T. Băluţă, I. Vînă – I. Hagi (cpt.), M. Voduţ (70’ A. Pitu), D. Drăguş. Rezerve: Al. Buzbuchi, S. Luchin, C. Ţîră, L. Houri.

Antrenor: Gheorghe Hagi

Dunărea Călăraşi: Cătălin Straton – Filip Gligorov, Bogdan Şandru, Alin Dobrosavlevici, Denis Ispas – Cristian Puşcaş, Aitor Monroy – Valentin Munteanu (77’ Gaston Mendy), Georgian Honciu (60’ Gaetan Missi Mezu), Marian Drăghiceanu (60’ Gabriel  Simion) – Valentin Alexandru (cpt.). Rezerve: Cezar Lungu – Stelian Cucu, Silviu Pană, Ndiaye Mediop.

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) Asistenţi: Sebastian Gheorghe (Suceava), Marius Badea (Rm. Vâlcea). Rezervă Cătălin Popa (Piteşti).

Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) – CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) – LPF

Cartonaşe galbene: T. Băluţă (39’, 83’) / C. Straton (44’)

Cartonaşe roşii: T. Băluţă (83’)