Georgian Honciu, perla Dunării pentru liga I

Georgian Honciu este fotbalistul de care Dunărea avea mare nevoie pentru liga I. Mijlocaşul de 29 de ani, sosit de la Chindia Târgovişte, după un „intermezzo” de câteva luni la Şirineasa, a fost sâmbătă extrem de activ în partida amicală cu Unirea Slobozia. În cele 62 de minute în care a evoluat Honciu a driblat, a fluidizat jocul, pe chiar pe alocuri l-a şi verticalizat, a centrat, a dat un assist pentru primul gol semnat de Vali Alexandru şi a înscris în minutul 34 şutând imparabil de la circa 20 de metri.

Tehnic, talentat, bun „prieten” cu mingea, fără îndoială, va fi indispensabil pentru linia mediană a Dunării şi dacă lucrurile vor evolua într-o direcţie bună, n-ar fi exclus să intre până în iarnă şi în vederile „granzilor” din prima ligă.

Georgian Honciu s-a născut la Târgovişte pe 20 aprilie 1989. A evoluat de-a lungul timpului, în liga a 2-a, la Chindia Târgovişte, CS Dacia Mioveni şi Fortuna Câmpina, adunând 145 de jocuri (39 de goluri înscrise).

În ediţia trecută de campionat a îmbrăcat de 19 ori tricoul Chindiei (18 ca titular) marcând 9 goluri. În februarie s-a despărţit de gruparea de sub Turnul Chindiei după ce s-a aflat că a fost acontat de Dunărea deşi se afla în ultimele 6 luni de contract cu formaţia dâmboviţeană. S-a transferat la ACS Şirineasa pe care a ajutat-o să promoveze în L2. Potrivit site-ului www.transfermarkt.ro, Honciu este evaluat acum 135 de mii de euro.

Duminică, 22 iulie, Georgian Honciu are toate şansele să debuteze şi în liga I şi cine ştie?, poate va face zile fripte foştilor campioni ai României din 2017.

Georgian Honciu – Scurt CV

S-a născut la Târgovişte pe 20 aprilie 1989. A debutat în L2 pe 20 august 2011 în partida Chindia – Gloria Bistriţa 1-1. A evoluat în 145 de partide (116 ca titular) în L2, marcând 39 de goluri, adunând în total 11.599 de minute.

A jucat în liga a 2-a la:

2017 – 2018 / Chindia: 19 jocuri (18 titular) / 9 goluri / 1599 minute în teren

2016 – 2017 / Chindia: 32 jocuri (31 titular) / 13 goluri / 2738 minute în teren

2015 – 2016 / Chindia: 15 jocuri (15 titular) / 5 goluri / 1341 minute în teren

2015 – 2016 / CS Dacia Mioveni: 8 jocuri (3 titular) / 0 goluri / 410 minute în teren

2014 – 2015 / Fortuna: 16 jocuri / 4 goluri

2013 – 2014 / Chindia: 2 jocuri (2 titular) / 1 gol / 180 de minute în teren

2012 – 2013 / Chindia: 21 jocuri (21 titular) / 3 goluri / 1890 de minute în teren

2011 – 2012 / Chindia: 21 jocuri (17 titular) / 0 goluri / 1445 de minute în teren.