Et. 37: Remiză albă cu gust amărui!

După Piteşti, Dunărea a ratat şi astăzi şansa de a deveni oficial campioană a ligii a 2-a care i-ar fi adus şi un binemeritat trofeu, decernat în premieră de federaţie. Partida cu Chindia Târgovişte, ocupanta locului 3, din cadrul etapei a 37-a s-a încheiat exact aşa cum a început: 0-0.

Elevii lui Dan Alexa n-au strălucit, mai ales în prima parte, însă au trecut pe lângă deschiderea scorului în cel puţin două rânduri. Prima oară în minutul 36 când Silviu Pană, din centrul careului, a şutat pe centru iar Aioani a prins fără probleme. În partea a doua, mai precis în minutul 63, Călin Cristea a lovit bara transversală din 8 metri, după ce a reluat din săritură cu latul.

Trei minute mai târziu, Cristi Cherchez a reluat cu capul din marginea careului mic iar Cezar Lungu, atent, a reţinut balonul chiar lângă rădăcina barei.

În minutul 84, oaspeţii înscriu prin Daniel Florea care a trimis cu latul de lângă bară, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de offside.

0-0 este rezultatul final insuficient pentru ca Dunărea să primească trofeul de campioană. Ar mai fi o şansă însă e nevoie ca joia viitoare, Hermannstadt să remizeze acasă cu CS Mioveni. Altfel, totul se amână pentru ultima etapă. Dunărea va juca în deplasare cu Metaloglobus iar Hermannstadt, tot afară, dar cu Sportul Snagov. La Bucureşti, echipa noastră va avea nevoie de victorie pentru a încheia sezonul pe locul I.

Dunărea Călăraşi – Chindia Târgovişte    0-0

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, A. Dobrosavlevici, Cr. Puşcaş, M. Tomozei – B. Kanda (77’ C. Doman), C. Cristea, P. Iacob, S. Pană (85’ C. Rus) – Al. Stoica (77’ G. Preoteasa), V. Alexandru. Rezerve: Fl. Muntean – B. Vasile, Şt. Mardare, D. Spehar

Antrenor: Dan Alexa

Chindia: M. Aioani – M. Martac, M. Vătavu, D. Ciobotariu, D. Dumitraşcu – A. Pencea, Cr. Neguţ, D. Rogoveanu, Cr. Stoica (77’ A. Nisipeanu) – D. Florea (82’ M. Neicuţescu), Cr. Cherchez (cpt.)(89’ S. Jurj). Rezerve: T. Meilă – L. Acasandrei, A. Şerban, Ad. Ioniţă

Antrenor: Nicolae Croitoru

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: George Marian Fridl (Comăneşti) şi Damian Antal (Bacău).

Cartonaşe galbene: V. Alexandru (34), A. Dobrosavlevici (38), M. Tomozei (55) / D. Ciubotariu (31), D. Dumitraşcu (64), Cr. Neguţ (81), M. Vătavu (86)

Etapa a 37-a

Foresta Suceava – Sportul Snagov 0-11

Au marcat: V. Lică (3’, 12’), Cl. Borţoneanu (15’), V. Ferfelea (37’), S. Bustea (38’), Dr. Huiban (50’, 83’, 86’), A. Tazouti (64’, 76’), Al. Radu (65’ – pen.)

Ştiinţa Miroslava – Luceafărul Oradea 1-4

Au marcat: R. Căruţă (63’) / Vl. Rusu (3’, 26’ – pen., 74’), L. Bruno (60’)

UTA Arad – Dacia Brăila 1-5

Au marcat: D. Buia (18’) / N. Polgar (10’ – aut.), M. Dima (19’), Al. Pop (41’, 64’), P. Cubleşan (58’)

CS Afumaţi – Metaloglobus 2-1

Au marcat: V. Olariu (10’), R. Buduroi (34’) / Al. Potecea (51’)

Dunărea Călăraşi – Chindia Târgovişte 0-0

Pandurii Tg. Jiu – ASA Tg. Mureş 3-0

Olimpia Satu Mare – FC Argeş      0-3