Stiri

Et. 37: Dunărea – Chindia Târgovişte, sâmbătă, 26 mai, ora 12.30

În penultima etapă a campionatului ligii a 2-a, Dunărea va întâlni, sâmbătă, 26 mai, de la ora 12.30 de minute. pe teren propriu formaţia târgovişteană, Chindia. Va fi ultima apariţie pe teren propriu a „galben – albaştrilor” din acest sezon încununat cu o performanţă unică în istoria de zeci de ani a clubului de la malul Borcei.

În tur, pe 18 noiembrie 2017, la Târgovişte,Chindia şi Dunărea au remizat, 2-2. Missi Mezu a deschis scorul în minutul 10 însă până la pauză, Chindia a punctat de două ori prin Cristian Cherchez, cele două goluri fiind înscrise din penalty în minutele 34 şi 45. Dunărea a egalat cu 12 minute înainte de final prin Marian Drăghiceanu.

În ultima rundă, Dunărea a pierdut la Piteşti cu 2-0 în faţa celor de la FC Argeş iar Chindia a învins acasă, cu 2-1, pe CS Afumaţi.

După 36 de etape, Dunărea e pe primul loc cu 89 de puncte iar Chindia, pe 3 cu 71 de puncte.

La acest meci, intrarea este liberă.

 

Etapa a 37-a

Sâmbătă, 26 mai

11.00 Foresta Suceava – Sportul Snagov

11.00 Ştiinţa Miroslava – Luceafărul Oradea

11.00 ASU Poli – Ripensia Timişoara

11.00 UTA Arad – Dacia Brăila

11.00 CS Afumaţi – Metaloglobus

12.30 Dunărea Călăraşi – Chindia Târgovişte

Duminică, 27 mai

14.30 CS Baloteşti – Academica Clinceni

Miercuri, 30 mai

16.00 Hermannstadt – CS Mioveni

Pandurii Tg. Jiu – ASA Tg. Mureş 3-0

Olimpia Satu Mare – FC Argeş      0-3

 

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi      36    28    5     3    73-24   89
  2. AFC Hermannstadt   36    25  10     1    62-12   85
  3. Chindia Târgovişte    36    20  11     5    68-28   71
  4. FC Argeş                    36   18     8   10    57-35   62
  5. CS Afumaţi                 36   18     8   10   49-31    62
  6. Academica Clinceni  36  15    10   11    59-51   55
  7. ASU Poli Timişoara  36   16     6   14    50-42   51
  8. CS Mioveni                36   13   10   13   50-43    49
  9. Sportul Snagov          36   13     9   14   40-35    48
  10. UTA Arad                   36   12   11   13   59-49     47
  11. Luceafărul Oradea    36   13     8   15   58-58     47
  12. CS Baloteşti              36   13     8   15    52-67    47
  13. Ripensia Timişoara  36   12     9   15    68-56    45
  14. Metaloglobus             36   11     8   17    37-51    41
  15. Pandurii Tg. Jiu         36      8  14   14    45-56    38
  16. Dacia Brăila              36    10    7   19    64-70    37
  17. Ştiinţa Miroslava        36   10    7   19    43-66    37
  18. Foresta Suceava       36   10    3   23    35-92    33
  19. ASA Tg. Mures          35     9    4    22    38-79    31
  20. Olimpia Satu Mare    35     6    2    27    19-81  -50

 

Leave a Reply