Et. 37: Dunărea – Chindia, sâmbătă, 26 mai, ora 12.30. Ce a fost în tur!

Sâmbătă, 26 mai, de la ora 12.30 de minute, arena Ion Comşa din Călăraşi va găzdui partida dintre Dunărea şi Chindia Târgovişte din cadrul penultimei etape a campionatului ligii a 2-a. Prima confruntare stagională dintre cele două echipe, ocupante ale locurilor 1 şi 3 s-a produs la Târgovişte pe 18 noiembrie 2017. La capătul celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 2-2. Dunărea a deschis scorul în minutul 10 prin Missi Mezu însă Chindia a intrat în avantaj în pauză. Cherchez a marcat de două din penalty în minutele 34 şi 45.

În repriza secundă, Dunărea a restabilit egalitatea prin M. Drăghiceanu în minutul 78.

Din min. 45, Chindia a evoluat în 10, Neicuţescu văzând cartonaşul roşu (a încasat galbene în minutele 38 şi 45). Centralul Cătălin Buşi a arătat în dreptul Dunării nu mai puţin de 7 cartonaşe galbene!

Sâmbătă, în cazul unei victorii, Dunărea îşi va atinge şi cel de-al doilea obiectiv asumat şi anume terminarea competiţiei pe primul loc. La meci vor fi prezenţi şi oficiali ai FRF.

Etapa a 18-a / 18 noiembrie 2017

Chindia Târgovişte – Dunărea Călăraşi   2-2

Au marcat: Cr. Cherchez (34’ – pen, 45’ – pen.) / Missi Mezu (10’), M. Drăghiceanu (78’)

Chindia: I. Popescu – D. Ciobotariu, Vătavu, Ispas, Martac – Pencea (84’ Dumitraşcu), L. Mihai, Honciu (cpt.), Crinel Stoica (84’ A. Nisipeanu) – Neicuţescu, Cherchez (79’ Neguţ). Rezerve: Meilă – Ad. Grigore, Acasandrei, Cr. Matei

Antrenor: Nicolae Croitoru

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, M. Tomozei – B. Kanda, Cr. Puşcaş (74’ C. Cristea), S. Pană, B. Danciu (74’ M. Drăghiceanu) – Missi Mezu, V. Alexandru (66’ V. Munteanu). Rezerve: G. Popa – A. Puşcaşu, B. Vasile, S. Matei

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Ferencz Tunyogi (Zalău).

Cartonaşe galbene: M. Neicuţescu (38’, 45’), Vătavu (45’), Cr. Cherchez (57’) / B. Şandru (33’), C. Lungu (44’), M. Tomozei (45’), B. Manole (61’), I. Ţenea (68’), B. Kanda (71’), M. Drăghiceannu (90+3’)

Cartonaşe roşii: M. Neicuţescu (45’)