Stiri

Et. 36: Eşec după o serie invincibilă de 32 de meciuri: FC Argeş – Dunărea 2-0

Antrenorul Dan Alexa a anticipat că FC Argeş este un adversar dificil care are în lot o serie de jucători cu calităţi evidente dobândite la şcoala piteşteană de fotbal însă era încrezător în şansele echipei sale. Pe stadionul Nicolae Dobrin, argeşenii, care s-au prezentat la luptă cam cu tot ce aveau mai bun în curte, au câştigat cu 2-0 producând echipei noastre primul eşec după o serie incredibilă de 32 de jocuri consecutive fără înfrângere! Ambele goluri au fost semnate de Raul Costin (minutele 30 şi 90+1, ultimul după ce în prealabil l-a plesnit cu palma peste faţă pe mijlocaşul nostru, Silviu Pană!).

Dunărea ratează astfel şansa de a termina pe primul loc în clasament cu 2 etape înainte de final. Diferenţa faţă de Hermannstadt, echipă aflată pe 2 rămâne de 5 puncte. Sâmbătă, „galben – albaştrii” pot „tranşa” problema întâlnind la Călăraşi, de la ora 12.30 de minute formaţia târgovişteană, Chindia, ocupanta locului 3

 

FC Argeş – Dunărea Călăraşi 2-0

A marcat: Raul Costin (30’, 90+1’)

 

FC Argeş: N. Grecu – Tofan, B. Vişa, Şerbănică, C. Stan – R. Costin (cpt.), I. Şerban – R. Grecu (66’ D. Oancea), M. Martin (83’ Tăbăcariu), I. Năstăsie – V. Buhăescu (90’ Cotigă). Rezerve: O. Popescu – D. Andrei, Ct. Barbu, Nilă

Antrenor: Emil Săndoi

 

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, A. Dobrosavlevici, B. Manole, M. Tomozei (67’ G. Mendy) – G. Missi Mezu, S. Pană, Cr. Puşcaş, Al. Stoica – D. Spehar (46’ V. Alexandru), C. Rus (46’ C. Doman). Rezerve: Fl. Muntean – C. Cristea, V. Munteanu, P. Iacob

Antrenor: Dan Alexa

 

Au arbitrat: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) – Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara) şi Călin Cimponeriu (Lugoj)

Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) şi Traian Marcu (Sibiu)

 

Cartonaşe galbene: I. Năstăsie (7’), M. Martin (26’), I. Şerban (51’), R. Costin (52’), D. Şerbănică (69’), B. Vişa (81’) / S. Pană (60’), B. Manole (71’, 86’), C. Doman (76’), G. Mandy (82’)

Cartonaşe roşii: B Manole (86′ – cumul de cartonaşe galbene), V. Munteanu (90+3′ – roşu direct)

 

Etapa a 36-a

Ripensia Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 1-2

Au marcat: Cr. Bocşan (56’) / C. Ionică (24’), L. Munteanu (64’)

Metaloglobus – CS Baloteşti                       5-1

Au marcat: Şt. Niculae (34’), V. Ghenovici (65’, 70’, 74’), M. Vlad (90’) / Ov. Herea (79’)

Chindia Târgovişte – CS Afumaţi                2-1

Au marcat: Cr. Cherchez (21’ – pen.), Cr. Stoica (65’) / V. Olariu (51’)

Sportul Snagov – CS Mioveni 0-1

A marcat: Ed. Stoica (78’)

Luceafărul Oradea – ASU Poli Timişoara 2-1

Au marcat: M. Feher (70’), Vl. Rusu (73’) / D. Sorescu (4’)

Foresta Suceava – Ştiinţa Miroslava          2-3

Au marcat: C. Coroamă (18’), Vl. Opriş (90+1’ – pen.) / Al Taciuc (45’, 48’), S. Bucur (72’)

Academica Clinceni – Hermannstadt       0-1

A marcat: P. Curtean (38’ – pen.)

FC Argeş – Dunărea Călăraşi                      2-0

A marcat: R. Costin (30’, 90+1’)

Dacia Unirea Brăila – Olimpia Satu Mare 3-0

ASA Târgu Mureş – UTA Arad                     0-3

 

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi      36   28    5     3    73-24    89
  2. AFC Hermannstadt   36   25  10     1    62-12    85
  3. Chindia Târgovişte    36   20  11     5    68-28    71
  4. FC Argeş                    36  18     8   10    57-35    62
  5. CS Afumaţi                 36  18     8   10    49-31    62
  6. Academica Clinceni  36  15   10   11    59-51   55
  7. ASU Poli Timişoara  36  16      6   14    50-42   51
  8. CS Mioveni                36  13    10   13   50-43    49
  9. Sportul Snagov          36  13      9   14   40-35    48
  10. UTA Arad                   36  12    11   13   59-49    47
  11. Luceafărul Oradea    36  13      8   15   58-58    47
  12. CS Baloteşti              36  13      8   15    52-67    47
  13. Ripensia Timişoara  36  12      9   15    68-56    45
  14. Metaloglobus             36  11      8   17    37-51    41
  15. Pandurii Tg. Jiu         36     8   14   14    45-56    38
  16. Dacia Brăila              36   10     7   19    64-70    37
  17. Ştiinţa Miroslava       36   10     7  19     43-66    37
  18. Foresta Suceava      36   10     3   23    35-92    33
  19. ASA Tg. Mures         35     9     4   22    38-79    31
  20. Olimpia Satu Mare   35     6     2   27    19-81    -50

 

Etapa a 37-a

Sâmbătă, 26 mai

11.00 Foresta Suceava – Sportul Snagov

11.00 Ştiinţa Miroslava – Luceafărul Oradea

11.00 ASU Poli – Ripensia Timişoara

11.00 UTA Arad – Dacia Brăila

11.00 CS Afumaţi – Metaloglobus

12.30 Dunărea Călăraşi – Chindia Târgovişte

Duminică, 27 mai

14.30 CS Baloteşti – Academica Clinceni

Miercuri, 30 mai

16.00 Hermannstadt – CS Mioveni

Pandurii Tg. Jiu – ASA Tg. Mureş 3-0

Olimpia Satu Mare – FC Argeş      0-3

 

 

Leave a Reply