Et. 36: FC Argeş – Dunărea, luni, 21 mai, ora 18.00. Ce a fost în tur!

Stadionul Nicolae Dobrin din Piteşti va găzdui luni, 21 mai, de la ora 18.00 duelul dintre FC Argeş şi Dunărea Călăraşi, ultimul din cadrul etapei a 36-a.

Prima confruntare dintre cele două echipe s-a produs pe 12 mai 2017, în cadrul etapei a 17-a. A câştigat Dunărea cu 2-1 deşi argeşenii au deschis scorul după 16 minute de joc. A înscris Ionuţ Năstăsie, egalarea survenind în partea a doua, mai exact în minutul 54 după reuşita lui Cristi Puşcaş. Golul victoriei a fost izbutit de Silviu Pană în minutul 75.

Înaintea jocului din Trivale, Dunărea e pep e primul loc cu 89 de puncte iar FC Argeş e pe 5 cu 59 de puncte. În etapa precedent, “galben – albaştrii” au câştigat partida de acasă cu Dacia Brăila, scor 2-0 în vreme ce elevii lui Emil Săndoi au remizat, în deplasare, 1-1 cu CS Afumaţi.

În cazul unei victoria, Dunărea şi-a asigurat, mathematic, şi prima poziţie în clasament cu 2 etape înainte de final.

Partida FC Argeş – Dunărea Călăraşi va fi transmisă în direct de Digisport 1.

Et. 17 / 12 noiembrie 2017

Dunărea Călăraşi – FC Argeş   2-1

Au marcat: Cr. Puşcaş (54’), S. Pană (75’) / I. Năstăsie (16’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, Cr. Puşcaş, M. Tomozei – s. Pană, C. Cristea – Missi Mezu (62’ V. Munteanu), B. Danciu (46’ M. Drăghiceanu), B. Kanda – V. Alexandru (80’ B. Vasile). Rezerve: G. Popa – Andre Mesquita, A. Puşcaşu, A. Gassama

Antrenor: Dan Alexa

FC Argeş: N. Grecu – Tofan, I. Mihăescu, Vişa, Ct. Stan (A. Popa 80′) – D. Oancea, I. Şerban, R. Costin (cpt.), R. Grecu (Ct. Barbu 88′) – Nilă, I. Năstăsie (C-tin. Stoica 88′). Rezerve: Oprican – A. Cruceru, D. Andrei, Bârzan

Antrenor: Augustin Eduard

Arbitru: Eduard Ioniţă; Asistenţi: Florin Iacob şi Erchian Ionus (toţi din Constanţa).

Cartonaşe galbene: B. Manole (90’) / I. Mihăescu (24’), R. Costin (54’)