Valentin Alexandru, golgeterul Dunării şi al campionatului!

Valentin Alexandru a marcat joi seară ambele goluri în partida câştigată cu 2-0 de Dunărea  împotriva brăilenilor de la Dacia Unirea, din cadrul etapei a 35-a. Primul l-a reuşit din penalty în minutul 51 iar cel de-al doilea, din acţiune, 14 minute mai târziu.

Cu 24 de goluri (14 înscrise în retur), Vali Alexandru ocupă primul loc atât în topul golgeterilor Dunării cât şi în cel al campionatului. În clasamentul Dunării, el este urmat de Valentin Munteanu (9 goluri) şi Silviu Pană (6 goluri).

În cele 35 de etape disputate, Dunărea are un total de 73 de goluri marcate (câte 3 din jocurile cu Olimpia şi ASA, castigate prin neprezentare)

În topul general, atacantul nostru este secondat de Vlad Rusu (Luceafărul Oradea) cu 22 de goluri (8 din penalty). Locul 3 este împărţit de Ndiaye Mediop (Ripensia) şi Bogdan Rusu (Hermannstadt), ambii cu câte 18 goluri fiecare.

Golgeterii Dunării

24 goluri Valentin Alexandru (10 – 11 metri)