Et. 35: Al 32-lea joc consecutiv fără înfrângere: Dunărea – Dacia Brăila 2-0!

Ambele goluri au fost marcate de Valentin Alexandru în repriza secundă. Brăila a încheiat partide în 8 jucători de câmp. Luni, 21 mai de la ora 18.00, Dunărea va juca în Trivale cu FC Argeş.

Dunărea Călăraşi nu e în vacanţă! Joi după 18.00, elevii lui Dan Alexa au câştigat şi duelul cu Dacia Unirea Brăila din cadrul etapei a 35-a a campionatului ligii a 2-a cu 2-0. După o primă parte „ştearsă”, echipa noastră s-a dezlănţuit în startul reprizei secunde. Golgeterul Dunării şi al campionatului, Valentin Alexandru a înscris de două ori. Mai întâi, în minutul 51, dintr-un penalty obţinut după un fault în careu asupra lui Călin Cristea. Ba mai mult, brăileanul Cătălin Stănciulescu, cel care l-a „atacat” pe mijlocaşul nostru a văzut şi al doilea „galben” fiind eliminat.

După nici un sfert de oră, mai exact în minutul 65, acelaşi Valentin Alexandru l-a învins pe Botaş cu un şut din cădere din 13 metri după ce a primit o pasă din deviere de la B. Kanda.

2-0 a fost şi scorul final, brăilenii care se află pe loc retrogradabil încasând şi al doilea cartonaş roşu prin M. Dima în minutul 87 (direct acordat de ilfoveanul Ionuţ Coza)

Cu 89 de puncte strânse până acum, Dunărea şi-a mărit la 7 puncte distanţa de Hermannstadt şi are toate şansele să încheie sezonul pe primul loc!

Runda viitoare, „galben – albaştrii” vor juca la Piteşti cu FC Argeş, duelul fiind programat lunea viitoare de la ora 18.00.

Dunărea Călăraşi – Dacia Unirea Brăila    2-0

Au marcat: Valentin Alexandru (51’ – pen., 65’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, Şt. Mardare, G. Mendy – P. Iacob, B. Vasile (46’ Missi Mezu) – C. Cristea, B. Kanda (78’ V. Munteanu), C. Doman (68’ S. Pană) – V.. Alexandru. Rezerve: Fl. Muntean – Cr. Puşcaş, Al. Stoica, D. Mihai

Antrenor: Dan Alexa

Dacia: P. Botaş – G. Niţă, T. Ţăranu, C. Stănciulescu, S. Frunză (cpt.) – V. Olenic, M. Dima – R. Vitan (59’ A. Manea), J. Dushkaj, C. Ciucureanu (78’ Cubleşan) – Al. Pop (62’ A. Banyoi). Rezerve: B. Olaru, Leu – Coteţ, Puia

Antrenor: Alin Pânzaru

Cartonaşe galbene: P. Iacob (7’) / C. Stănculescu (23’), R. Vitan (44’), A. Banyoi (70’), C. Ciucureanu (71’), Al. Niţă (82’), T. Ţăranu (90+2’)

Cartonaşe roşii: C. Stănciulescu (23’, 51’), M. Dima (87′)

Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica); Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Ionuţ Marius Bobe (Videle).

Etapa a 35-a / Rezultate

Ştiinţa Miroslava – Sportul Snagov         2-3

Au marcat: E. Săvoaia (51’ – pen., 74’ – pen.) / Dr. Huiban (71’), A. Gojnea (81’), S. Bustea (90+2’)

Hermannstadt – Metaloglobus                 0-0

CS Baloteşti – Chindia Târgovişte           0-0

ASU Poli Timişoara – Foresta Suceava  2-0

Au marcat: D. Sorescu (13’ – pen.), V. Nicolae (27’)

Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea 1-1

A marcat: G. Tudoran (88’) / Vl. Rusu (54’ – pen.)

UTA Arad – Ripensia Timişoara                2-3

Au marcat: D. Buia (7’), D. Toma (85’) / V. Dumiter (31’), Ad. Ungureanu (32’), Al. Bădăuţă (90+2’)

CS Afumaţi – FC Argeş                                1-1

Au marcat: R. Onea (90+3’) / V. Buhăescu (75’)

Dunărea Călăraşi – Dacia Unirea Brăila   2-0

CS Mioveni – Academica Clinceni            1-1

Au marcat: R. Gherghe (45’) / C. Gliga (30’)

Olimpia Satu Mare – ASA Târgu Mureş nu se dispută.