Et. 35 / Dunărea – Dacia Brăila, joi, 17 mai, ora 18.00. Ce a fost în tur!

Etapa a 35-a a campionatului ligii a 2-a programează la Călăraşi partida dintre Dunărea şi Dacia Unirea Brăila, programată joi, 17 mai de la ora 18.00 pe arena Ion Comşa.

Prima confruntare din acest sezon dintre cele două echipe s-a consumat pe 8 noiembrie 2017, în cadrul rundei a 16-a. Duelul s-a încheiat nedecis, 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 20 prin Olimpiu Bucur, Dunărea egalând spre finalul jocului, mai exact în minutul 76 prin reuşita cu capul a lui Călin Cristea. Era cea de-a doua remiză consecutive obţinută de elevii lui Dan Alexa în deplasare.

În acest moment, Brăila, antrenată de Alin Pânzaru se află pe locul 15 totalizând 34 de puncte. În ultima rundă, Dacia a fost învinsă acasă de CS Afumaţi cu 2-1.

Ce a fost în tur / Et. 16 / 8 noiembrie

Dacia Unirea Brăila – Dunărea Călăraşi   1-1 (1-0)

Au marcat: Ol. Bucur (20’) / C. Cristea (76’)

Dacia Unirea: Ţicrea – G. Niţă, Ghiocel, Stănciulescu, S. Frunză – Covaciu, Puia- Iosofache (63’ C. Roşu), Ol. Bucur, Ciucureanu – Al. Pop. Rezerve: R. Chirilă – L. Ivan, Ed. Oprea, M. Dima, Cubleşan, C. Roşu, Banyoi

Antrenor: Alin Pânzaru

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, A. Gassama (68’ C. Cristea), M. Tomozei – S. Pană, Cr. Puşcaş – B. Danciu, B. Kanda (76’ A. Puşcaşu), V. Munteanu (46’ Missi Mezu)- Val. Alexandru. Rezerve: G. Popa – A. Mesquita, B. Vasile, E. Sibiceanu.

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); Asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Adrian Vornicu (Iaşi).

Cartonaşe galbene: Al. Pop (61’), C. Ghiocel (82’), Al. Şicrea (90+1’) / C. Lungu (40’)