Stiri

Et. 34 / După Dunărea şi Hermannstadt şi-a asigurat matematic prezenţa în L1!

În derby-ul de la Târgovişte, Chindia şi Hermannstadt au încheiat la egalitate, 1-1. Sibienii au punctat primii încă din minutul 4 prin S. Lupu. Gazdele au egalat cu 3 minute înainte de pauză prin Cr. Cherchez, 1-1 fiind şi rezultatul final!

Hermannstadt a obţinut punctul de care avea nevoie asigurându-şi prezenţa în L1 cu 4 etape înainte de finalul sezonului. La baraj va merge Chindia, aflată pe 3 cu 67 de puncte.

Dunărea n-a jucat câştigând prin neprezentare partida cu ASA Tg. Mureş

Etapa a 35-a se va desfăşura în zilele de 16 şi 17 mai. Dunărea va evolua joi de la ora 18.00 acasă cu Dacia Brăila care duminică a fost învinsă acasă de CS Afumaţi cu 2-1.

 

Etapa a 34-a / Rezultate

Sportul Snagov – Academica Clinceni            1-1

Au marcat: I. Şerban (49’) / B. Barbu (84’)

Metaloglobus Bucureşti – CS Mioveni             2-1

Au marcat: V. Ghenovici (49’, 64’) / M. Vintilă (48’)

FC Argeş – CS Baloteşti                                       2-3

Au marcat: I. Şerban (62’ – pen.), R. Grecu (75’) / E. Nica (40’, 69’), Cl. Herea (90’ – pen.)

Luceafărul Oradea – UTA Arad                           3-2

Au marcat: A. Ţegle (3’), Vl. Rusu (62’ –pen., 83’-pen.) / M. Roşca (40’), D. Popa (65’)

Foresta Suceava – Pandurii Târgu Jiu              3-2

Au marcat: M. Matei (16’), Gr. Turda (32’), Vl. Stănescu (59’) / Cr. Munteanu (47’), B. Lemac (71’)

Ripensia Timişoara – Olimpia Satu Mare          3-0

ASA Târgu Mureş – Dunărea Călăraşi               0-3

Ştiinţa Miroslava – ASU Poli Timişoara              2-1

Au marcat: R. Asăvoaei (35’), D. Bilia (90+3’-aut.) / V. Nicolae (41’)

Chindia Târgovişte – AFC Hermannstadt          1-1

Au marcat: Cr. Cherchez (42’) / S. Lupu (4’)

Dacia Unirea Brăila – CS Afumaţi                         1-2

Au marcat: Al. Pop (74’) / M. Dedu (13’ – pen.), D. Burlacu (90+1’)

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi     34    27    5    2    71-22   86
  2. AFC Hermannstadt  34    24    9    1     61-12   81
  3. Chindia Târgovişte   34   19  10    5     66-27   67
  4. FC Argeş                   34   17    7  10    54-34    58
  5. CS Afumaţi                34   18   7     9    47-28    61
  6. Academica Clinceni 34   15   9  10     58-49    54
  7. ASU Poli Timişoara 34   15    6  13     47-40   48
  8. CS Baloteşti             34    13   7  14     51-62   46
  9. CS Mioveni               34    12   9  13     48-42   45
  10. Sportul Snagov         34    12   9  13     37-32   45
  11. UTA Arad                  34    11 11  12     54-46   44
  12. Luceafărul Oradea   34   12    7  15     55-56   43
  13. Ripensia Timişoara 34   11    9  14     64-52    42
  14. Metaloglobus            34   10    7  17     32-50   37
  15. Dacia Brăila             34      9    7  18    61-68    34
  16. Pandurii Tg. Jiu        34      7 13  14    42-54    34
  17. Ştiinţa Miroslava      34      9   7   18    38-61    34
  18. Foresta Suceava     34   10    3   21    33-87   33
  19. ASA Tg. Mures        34      9   4    21    38-76   31
  20. Olimpia Satu Mare  34      6   2    26    19-78  -50

ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare s-au retras din competiţie.

 

Etapa a 35-a

Miercuri, 16 mai, ora 11:00

Ştiinţa Miroslava – Sportul Snagov

Miercuri, 16 mai, ora 16:30

AFC Hermannstadt – Metaloglobus Bucureşti

CS Baloteşti – Chindia Târgovişte

Miercuri, 16 mai, ora 18:00

ASU Politehnica Timişoara – Foresta Suceava

Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea

UTA Arad – Ripensia Timişoara

CS Afumaţi – FC Argeş

Joi, 17 mai, ora 18:00

Dunărea Călăraşi – Dacia Unirea Brăila

CS Mioveni – Academica Clinceni

Olimpia Satu Mare – ASA Târgu Mureş, nu se dispută.

Leave a Reply