Stiri

Remiză în ultimul meci al rundei a 33-a

Marţi seară s-a disputat şi ultima partidă din cadrul etapei a 33-a. CS Mioveni şi Chindia Târgovişte au încheiat la egalitate, 2-2. Cosmin Năstăsie a punctat pentru gazde în minutul 5 însă Chindia a revenit egalând 11 minute mai târziu prin Liviu Mohai.

În ultimul minut al primei părţi, Rareş Lazăr înscrie pentru Mioveni, oaspeţii revenind în joc în minutul 51 când Daniel Florea a transformat o lovitură de la 11 metri.

Chindia rămâne pe 3 cu 66 de puncte iar CS Mioveni e pe 8 cu 45 de puncte.

În clasament conduce Dunărea Călăraşi cu 83 de puncte care a promovat matematic în liga I. Pe 2 este Hermannstadt cu 80 de puncte. Sibienii mai au nevoie de un punct pentru a-şi asigura şi ei matematic prezenţa în liga I.

 

Etapa a 33-a

Pandurii Tg. Jiu – Ştiinţa Miroslava     1-0

A marcat: D. Cenaj (72’)

CS Baloteşti – Dacia Brăila                     2-1

Au marcat: L. Ion (30’), E. Nica (68’) / T. Ţăranu (65’)

UTA Arad – Foresta Suceava                 8-1

Au marcat: D. Popa (2’, 44’, 89’), D. Buia (26’, 42’, 75’), C. Hlistei (48’), M. Curtuiuş (50’) / O. Lupşor (86’)

Dunărea – Ripensia Timişoara               3-1

Au marcat: V. Munteanu 47’, A. Dobrosavlevici 54′, S. Pană 83′ / M. Toma 30′

Hermannstadt – FC Argeş                      1-0

A marcat: R. Crişan (70’)

ASU Poli – Sportul Snagov                     1-0

A marcat: D. Sorescu (45+2’)

Academica – Metaloglobus                     4-1

Au marcat: C. Gheorghe (25’), B. Barbu (27’ – pen.), Vl. Mihalcea (79’), A. Răuţă (83’) / V. Ghenovici (10’)

CS Mioveni – Chindia Târgovişte          2-2

Au marcat: C. Năstăsie (5’), R. Lazăr (45’) / L. Mihai (16’), D. Florea (51’ – pen.)

CS Afumaţi – ASA Tg. Mureş                   3-0

Olimpia Satu Mare – Luceafărul Oradea 0-3

 

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi     33   26   5    2    68-22    83
  2. AFC Hermannstadt  33   24   8    1    60-11    80
  3. Chindia Târgovişte   33  19   9     5    65-26    66
  4. FC Argeş                   33  17   7     9    52-31   58
  5. CS Afumaţi                33  17   7     9    45-27   58
  6. Academica Clinceni 33  15   8   10    57-48   53
  7. ASU Poli Timişoara  32  15   6   11    46-35   51
  8. CS Mioveni                33  12   9   12    47-40   45
  9. Sportul Snagov          33  12   8   13    36-31   44
  10. CS Baloteşti              33  12    7   14   48-60   43
  11. UTA Arad                   32  10  11  11   49-43   41
  12. Luceafărul Oradea    33  11    7  15    52-54   40
  13. Ripensia Timişoara  33  10    9  14    61-52   39
  14. Dacia Brăila              33    9     7  17    60-66   34
  15. Pandurii Tg. Jiu         33    7  13  13    40-51   34
  16. Metaloglobus             33    9    7  17    30-49    34
  17. Ştiinţa Miroslava       33    8     7 18    36-60    31
  18. ASA Tg. Mures         33    9    4   20    38-73    31
  19. Foresta Suceava      33    9    3   21    30-85   30
  20. Olimpia Satu Mare   33    6    2   25    19-75  -50

ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare s-au retras din competiţie.

Etapa a 34-a

Sâmbătă, 12 mai

11.00 Sportul Snagov – Academica

11.00 Metaloglobus – CS Mioveni

11.00 FC Argeş – CS Baloteşti

11.00 Ştiinţa Miroslava – ASU Politehnica

11.00 Luceafărul – UTA Arad

11.00 Foresta Suceava – Pandurii Tg. Jiu

Duminică, 13 mai

11.00 Chindia – Hermannstadt

11.00 Dacia Brăila – CS Afumaţi

Ripensia Timişoara – Olimpia Satu Mare 3-0

ASA Tg. Mureş – Dunărea Călăraşi 0-3

 

Leave a Reply