Valentin Munteanu, gol şi assist cu Ripensia!

Valentin Munteanu a fost sâmbătă unul dintre cei mai buni jucători ai Dunării. Poate chiar cel mai bun! Mijlocaşul venit în toamna anului trecut din liga I de la Concordia a marcat golul egalizator în minutul 47 după o execuţie personală de toată frumuseţea, oferind şi o pasă ideală de gol lui Silviu Pană, în minutul 83. Asta după ce a ţâşnit cam de la mijlocul terenului şi a făcut o cursă nebună iar în preajma careului de 6 metri în loc să şuteze după ce-l culcase pe portarul Ripensiei, Munteanu, extreme de altruist, i-a pasat lui Silviu Pană care din 4-5 metri a înscris având toată poarta goală.

În acest sezon, Valentin Dumitru a înscris 9 goluri (3, tur şi respectiv 6, în retur), ocupând locul 2 în topul golgeterilor Dunării după Vali Alexandru (22 de goluri). În vârstă de 28 de ani, VM-ul a mai jucat la Dunărea Galaţi, Fortuna Brazi, Academica Argeş, Farul Constanţa, Pandurii Tg. Jiu şi Concordia Chiajna. În liga I a jucat în 17 meciuri marcând 3 goluri.

Goluri marcate de Valentin Muntranu în acest sezon

TUR

Et. 7 Silviu Pană (min. 40’), Gaetan Missi Mezu (min. 42’), Marian Drăghiceanu (min. 53’), Valentin Munteanu (min. 64’), Valentin Alexandru (min. 70’): Dunărea – Olimpia Satu Mare 5-1

Et. 15 Valentin Munteanu (30’), Bogdan Danciu (42’), Cristian Puşcaş (44’): Dunărea – ASA Tg. Mureş 3-0

Et. 19 Valentin Munteanu (85’): Dunărea – Metaloglobus Bucureşti 1-0

RETUR

Et. 23 Valentin Munteanu (18’), Valentin Alexandru (30’) / CS Baloteşti – Dunărea 1-2

Et. 25 Cristian Puşcaş (12’), Valentin Munteanu (90+3’): Dunărea – Sportul Snagov 2-0

Et. 28 Valentin Munteanu (15’), Valentin Alexandru (38’, 67’) / Pandurii Tg. Jiu – Dunărea 0-3

Et. 29 Valentin Alexandru (34’), Valentin Munteanu (44’) / Dunărea – ASU Poli Timişoara 2-0

Et. 31 Valentin Munteanu (31’), Valentin Alexandru (51’), Alexandru Stoica (90+2’) / Dunărea – Foresta Suceava 3-1

Et. 33 V. Munteanu (47’), A. Dobrosavlevici (54’), S. Pană (83’) / Dunărea – Ripensia Timişoara 3-1