Valentin Alexandru, primul în clasamentul golgeterilor

Valentin Alexandru şi-a trecut duminică numele pe lista marcatorilor deschizând scorul în partida pe care Dunărea a disputat-o la Sînmartin cu Luceafărul (scor final 1-2) transformând, în minutul 4, o lovitură de la 11 metri pe care tot el a obţinut-o. Vali şi-a trecut în cont a 22-a reuşită stagională ocupând primul loc nu doar în topul golgeterilor Dunării ci şi al campionatului.

În clasamentul intern el este secondat de Valentin Munteanu (8 goluri) care n-a mai înscris duminică deşi a avut la dispoziţie două mari oportunităţi în prima repriză. Ultima treaptă a podiumului este ocupată de Silviu Pană cu 5 reuşite (una singură în retur!)

În topul general, Valentin Alexandru e urmat de atacantul Luceafărului, Vlad Rusu, cu 19 goluri, ultimul înscris duminică din penalty.

Poziţia a 3-a e împărţită de Bogdan Rusu (Hermannstadt) şi Ndiaye Mediop (Ripensia), fiecare cu câte 18 goluri.

Golgeteri sezon

22 goluri Valentin Alexandru (9 – 11 metri)