Et. 33 Dunărea – Ripensia, sâmbătă, 5 mai, ora 12.00. Ce a fost în tur!

Arena Ion Comşa se pegăteşte pentru un meci la finele căruia s-ar putea consfinţi promovarea matenatică a Dunării în liga I cu 5 etape înainte de căderea cortinei peste sezonul 2017 – 2018. Partida se va desfăşura sâmbătă, 5 maI de la ora 12.00.

Primul duel dintre cele două formaţii s-a desfăşurat pe 28 octombrie 2017 chiar în ziua în care antrenorul Dan Alexa a împlinit 38 de ani. Meciul s-a încheiat nedecis, 1-1, Ripensia punând capăt unei serii de 10 meciuri consecutive câştigătoare pentru „galben – albaştri”. Au marcat atunci Ndiaye Mediop (15) respectiv Missi Mezu (83) Arbitrul Florin Andrei din Tg. Mureş a acordat nu mai puţin de 6 cartonaşe galbene (5 pentru gazde şi unul pentru oaspeţi) dar şi unul roşu pentru Horcea (Ripensia). Iniţial acesta a primit un galben în minutul 37 iar 4 minute mai târziu şi pe al doilea şi implicit pe cel roşuu fiind eliminat.

Ce a fost în tur / Et. 14 – 28 octombrie 2017

Ripensia Timişoara – Dunărea Călăraşi  1-1

A marcat: N. Mediop (15’)/ Missi Mezu (83’)

Ripensia: I. Rădulescu – Ad. Popa (cpt.), Apro, Horcea, C. Toma – Dumiter (84’ Cl. Matiş), Stoi, Zaluschi (87’ C. Mânecan), Ad. Ungureanu (76’ Bobină) – Tudor, N. Mediop. Rezerve: D. Munteanu – Golda, Codrean, Berivoiescu

Antrenor: Dan Suciu

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, B. Manole, B. Şandru, B. Vasile ( 59’ V. Munteanu) – S. Pană (72’ C. Cristea), Cr. Puşcaş – Missi Mezu, M. Drăghiceanu (56’ B. Danciu), B. Kanda – V. Alexandru. Rezerve: G. Popa – A. Mesquita, A. Gassama, M. Tomozei

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Gheorghiţă Bălan (Piteşti).

Cartonaşe galbene: Horcea (37’, 41), N. Mediop (40’), Ad. Popa (45’), Cl. Mânecan (90+3’) / S. Pană (56’)