Dunărea, victorie spectaculoasă la Galaţi!

Creditată cu şansa a doua, Dunărea Călăraşi a produs sâmbătă după-amiază o mare surpriză învingând la Galaţi pe United, vicecampioana României “la zi” cu 2-1, partida contând pentru meciul 4 din cadrul Seriei a 2-a a play – off-ului ligii I la futsal. Echipa noastră a deschis scorul încă din minutul 4 prin tânărul jucător brazilian Rodrigo Coelho. Gazdele au egalat în repriza secundă mai exact în minutul 27 prin Ovidiu Tudose.

Bucuria gălăţenilor n-a durat decât 3 minute pentru că acelaşi Coelho e omul potrivit la locul potrivit marcând pentru 1-2 (min. 30). Rezultat cu care se încheie şi partida spre uluirea gazdelor. Dunărea îşi ia revanşa după înfrângerea suferită acasă în primul meci (scor 4-2 pentru United) obţinând acest succes la Galaţi după 3 ani şi 19 zile. Pe 9 aprilie 2015, în meciul 2 tot din cadrul play – off, Dunărea câştiga cu 5-2, după ce la Călăraşi învinsese cu 5-4!

Cu 3 puncte în cont, Dunărea ar putea chiar să se califice în finala mică a play – off-ului. Însă până atunci trebuie să câştige neapărat partida de acasă cu FK Odorheiu Secuiesc, programată pe 3 mai de la ora 18.00 iar în ultimul joc, harghitenii să nu câştige în faţa celor de la United Galaţi (meciul se va desfăşura la Odorheiu Secuiesc duminică, 6 mai)

Să-I felicităm din inimă pe Şoty&Co şi să nădăjduim că victoria de astăzi nu e doar una de palmares ci încă un pas spre calificarea în finala mică aşa cum s-a întâmplat şi în sezonul 2014 – 2015!

United Galaţi – Dunărea Călăraşi 1-2

Au marcat: Ovidiu Tudose (27′) / Rodrigo Coelho (4′, 30′)

United: 20. R. Cătinean – 4. C. Burdujel, 11. K. Borges, 12. M. Varela, 3. O Cireş. Rezerve: 1. I. Păduraru – 16. B. Covaci, 17. Ov. Tudose, 8. V. Boubătrân, 6. A. Apostol, 14. C. Petică, 15. R. Casian, 10 M. Arhire. 5. V. Cojoc.

Antrenor: Vitor Hugo Costa

Dunărea: 1. Andrei Moldovanu – 10. Stefan Krstic, 7. Marian Pligaru, 8. Marian Şotârcă, 11. Rodrigo Coelho. Rezerve: 82. Eugen Cinaru – 3. George Tomescu, 6. Doru Rotaru, 25 Predrag Jovanovic, 5. Robert Vârlan, 19. Florin Lazăr.

Antrenor: Marian Şotârcă

Au arbitrat: Răzvan Dincuţă – Radu Danielenco (ambii dijn Ploieşti). Rezervă: Florin Macovei (Galaţi)

Observator: Valeriu Ioniuţă (Bucureşti)