Liga a 2-a / Victorie scontată cu Suceava: Dunărea – Foresta 3-1! Liga I e tot mai aproape!

În ciuda poziţiei precare din clasament, Foresta, ocupanta locului 19, ultimul din L2,  n-a venit în excursie pe malul Borcei la Călăraşi. Sucevenii au crezut că pot produce miercuri după-amiază surpriza plecând acasă măcar cu un punct. Au prins aripi imediat după ce au redus din diferenţă în minutul 75 prin Marius Matei care a transformat o lovitură de la 11 metri.

Dar până atunci Dunărea a fost la timonă marcând nu doar două goluri ci ratând şi alte 3-4 ocazii destul de importante.

Prima reuşită a jocului a aparţinut lui Vali Munteanu. În minutul 31, Bodo Kanda, aflat pentru prima oară sub tricoul Dunării în acest an, a centrat în faţa porţii însă Opriş a deviat superficial balonul din faţa lui Missi Mezu, balonul ajungând la Vali Munteanu care, nemarcat, doar a pus latul pentru 1-0.

Scorul ia proporţii imediat după pauză, mai exact în minutul 51. Aflat la marginea careului, Vali Alexandru a înscris cu un şut imparabil la colţul lung bifând al 21-lea gol pentru Dunărea în acest sezon.

Sucevenii, cu lanterna roşie în braţe, se răsfiră aiurea pe teren sperând să perforeze poarta lui Cezar Lungu. Minunea se produce în minutul 75. Într-un duel umăr la umăr cu Bogdan Manole, Marius Matei s-a prăvălit în careu impresionanându-l pe centralul din Craiova, Viorel Flueran care arată cu prea multă uşurinţă punctual cu var. Tot el execută, pe centrul porţii înscriind pentru 1-2 în ciuda cursului jocului.

Foresta crede în şansa ei şi încearcă să rămână cât mai mult în suprafaţa Dunării, doar – doar va găsi pentru a doua oară drumul spre poarta lui Lungu.

Dunărea profită de situaţie şi dă ultima lovitură în al doilea minut al prelungirilor. Intrat în teren în minutul 87, Alexandru Stoica a câştigat duelul cu Stănescu şi din careu, singur cu Began a finalizat cu un şut trimis la colţul lung. 3-1 pentru Dunărea, rezultat care oglindeşte perfect nu doar ceea ce s-a derulat în teren ci şi diferenţa de valoare dintre cele două combatante.

“Galben – albaştrii” îşi trec în cot alte 3 puncte ajungând la cota 77. Liga I se întrezăreşte tot mai clar.

Duminică, 29 aprilie, Dunărea va juca în deplasare cu Luceafărul Oradea, partida fiind televizată de Digisport 1, începând cu ora 11.00.

Dunărea Călăraşi – Foresta Suceava    3-1

Au marcat: V. Munteanu (31’), V. Alexandru (51’), Al. Stoica (90+2’) / M. Matei (75’ – pen.)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, G. Mendy – G. Missi Mezu, S. Pană, P. Iacob, V. Munteanu (87’ Al. Stoica) – B. Kanda (52’ C. Cristea), V. Alexandru (70’ C. Rus). Rezerve: G. Popa – B. Vasile, Cr. Puşcaş, A. Dobrosavlevici

Antrenor: Dan Alexa

Foresta: Began – O. Onofraş, Mateciuc, Opriş, Secrier – Makriev (70’ R. Martin), Vl. Stănescu, Sumanariu (87’ Netea), Ad. Cerlincă – M. Matei (cpt.), Gulei (35’ Lupşor). Rezerve: Ursache – Vicol

Antrenor: Florentin Petre

Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); Asistenţi: George Bogdan Duţă (Bacău) şi Florin Iacob (Constanţa).

Cartonaşe galbene: C. Cristea (75’) / Vl. Stănescu (81’), Ad. Cerlincă (90+2’)

Etapa a 31-a / Rezultat

UTA Arad – ASU Poli Timişoara 0-0 (întrerupt în min. 62)

Academica Clinceni – FC Argeş 2-4

Au marcat: C. Gheorghe (2’), Cl. Petriş (27’) / I. Şerban (1’), V. Buhăescu (10’), A. Nilă (75’), R. Costin (90’)

CS Baloteşti – Ripensia Timişoara 3-1

Au marcat: Ov. Herea (11’), Al. Nica (32’, 61’) / Cl. Apro (75’)

CS Afumaţi – Luceafărul Oradea 2-1

Au marcat: R. Patriche (49’), A. Zaharia (75’) / Vl. Rusu (87’)

Dunărea Călăraşi – Foresta Suceava 3-1

Metaloglobus Bucureşti – Chindia Târgovişte 1-1

Au marcat: I. Roşu (19’) / D. Florea (67’)

Pandurii Târgu Jiu – Sportul Snagov  1-1

Au marcat: Ad. Şut (39’) / Dr. Huiban (52’)