Stiri

Et. 30: Hermannstadt a egalat Dunărea la puncte!

Vineri după-amiază s-au desfăşurat primele două jocuri din cadrul etapei a 30-a a ligii a 2-a. Hermannstadt a reuşut să învingă la Timişoara, pe Ripensia, la limită, scor 1-0, golul fiind reuşit în minutul 69 de Bogdan Rusu.

Sibienii strâng şi ei 71 de puncte, la fel ca Dunărea care va juca mâine la Uricani şu Ştiinţa Miroslava, însă rămân tot pe 2 din cauza golaverajului mai slab.

În celălalt joc al zilei, Dacia a învins la Brăila pe Academica cu 5-2, deşi ilfovenii au pornit ca din puşcă. În minutul 8 aveau 2-0 graţie reuşitelor semnate de Cl. Petriş, în min. 4 şi Fl. Achim, în min. 8. Dacia a egalat până la pauză marcând alte 3 goluri în partea a doua.

Sâmbătă vor avea loc alte 5 partide, urmând ca etapa să se încheie duminică duipă-amiază la Snagov acolo unde se va disputa duelul dintre Sportul şi Chindia Târgovişte.

 

Etapa a 30-a

Ripensia Timişoara – Hermannstadt 0-1

A marcat: B. Rusu (69’)

Dacia Brăila – Academica Clinceni     5-2

Au marcat: M. Dima (18’), Al. Pop (25’), A. Manea (62’), A. Banyoi (72’, 90+1’) / Cl. Petriş (4’), Fl. Achim (8’)

Sâmbătă, 21 aprilie

11.00 Pandurii Tg. Jiu – UTA Arad

11.00 Luceafărul Oradea – CS Baloteşti

11.00 Foresta Suceava – CS Afumaţi

11.00 Ştiinţa Miroslava – Dunărea Călăraşi

12.00 FC Argeş – Metaloglobus

Duminică, 22 aprilie

15.00 Sportul Snagov – Chindia Târgovişte

ASA Tg. Mureş – CS Mioveni 0-3

ASU Poli – Olimpia Satu Mare 3-0

 

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi     29 22   5    2    59-19   71
  2. AFC Hermannstadt  30 21   8    1    50-11   71
  3. Chindia Târgovişte   29 17   7    5    59-22   58
  4. FC Argeş                   29 15   7    7    45-27   52
  5. Academica Clinceni 30 14   8    8    51-42   50
  6. CS Afumaţi                29 14   7    8    38-24   49
  7. ASU Poli Timişoara 29 13   5   11    41-34   44
  8. Sportul Snagov         29 11   7   11    32-27   40
  9. CS Mioveni               29 10    8  11    41-37   38
  10. Ripensia Timişoara  30   9   9   12    57-45   36
  11. UTA Arad                  29    8 10  11    38-40   34
  12. Luceafărul Oradea   29    9   7   13    43-49   34
  13. CS Baloteşti             29    9   7   13    39-54   34
  14. Metaloglobus            29    9   6   14    28-39   33
  15. Dacia Brăila              30    8   7   15    58-58   31
  16. ASA Tg. Mures         29    9   4   16    38-61   31
  17. Pandurii Tg. Jiu        29    6 10   13    36-48   28
  18. Ştiinţa Miroslava      29    7   7   15    32-56   28
  19. Foresta Suceava     29    8   3   18    25-73   27
  20. Olimpia Satu Mare  29    6   2    21   19-63   -42

ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare s-au retras din competiţie.

Leave a Reply