Drumul spre liga I continuă! Dunărea – ASU Poli 2-0

În jur de 2.000 de iubitori ai fotbalului au fost prezenţi vineri după-amiază pe arena Ion Comşa pentru a urmări partida dintre Dunărea şi ASU Poli Timişoara, din prologul etapei a 29-a. Şi au văzut două goluri frumoase plus o serie de ratări importante ale jucătorilor Dunării.

Soarta duelului s-a decis în prima parte. În minutul 34, în urma unui corner executat scurt din stânga, balonul a ajuns la Valentin Alexandru care de la 14-15 metri central s-a întors şi a şutat din voleu, cu stângul, lăsându-l fără reacţie pe goalkeeper-ul bănăţean.

Dunărea se distanţează pe tabelă 10 minute mai târziu. Silviu Pană a bătut un corner de pe stânga, mingea ajunge la bara a doua la Valentin Alexandru care deviază cu capul iar Valentin Munteanu pe fază a preluat balonul cu dreptul, înscriind cu stângul pe lângă Dur – Bozoancă, din nou prins pe picior greşit.

În repriza secundă, Dunărea s-a cam jucat cu ocaziile nereuşind să înscrie din poziţii destul de clare.

A fost cel de-al 26-lea meci consecutiv încheiat fără înfrângere pentru Dunărea care a strâns până acum 71 de puncte. Deocamdată sunt 6 puncte distanţă faţă de Hermannstadt care va juca sâmbătă de la ora 11.30 de minute acasă cu Luceafărul Oradea.

Sâmbătă, 21 aprilie, de la ora 11.00, Dunărea va juca în deplasare cu Ştiinţa Miroslava, echipă aflată pe 16, loc retrogradabil cu 27 de puncte în cont.

Dunărea Călăraşi – ASU Poli Timişoara 2-0

Au marcat: V. Alexandru (34’), V. Munteanu (44’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Manole, B. Şandru, M. Tomozei – S. Pană (80’ C. Rus), Cr. Puşcaş (68’ C. Cristea) – Missi Mezu, M. Drăghiceanu (59’ P. Iacob ), V. Munteanu – V. Alexandru. Rezerve: G. Popa – Al. Stoica, A. Dobrosavlevici, G. Mendy.

Antrenor: Dan Alexa

ASU Poli: C. Dur – Bozoancă – R. Motreanu, D. Bilia, I. Mera (cpt.), C. Taub, R. Krausz, Ad. Poparadu, Fl. Lazea (46’ I. Plămadă), M. Giuricici (56’ I. Coadă), V. Nicolae (80’ A. Gaspar), R. Ghinescu. Rezerve: Al. Borbei – Al. Prodana, D. Radu, I. Ursu.

Antrenor: Iulian Prodana

Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); Asistenţi: Alexandru Florin Vişan (Galaţi) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi – Galaţi).

Cartonaşe galbene: P. Iacob (62) / I. Mera (52’), I. Plămadă (80’), R. Krausz (82’), I. Coadă (88’)