Dunărea, ultima înfrângere acasă cu…ASU Poli Timişoara

Dunărea Călăraşi este neînvinsă pe teren propriu din 29 octombrie 2016. În meciul contând pentru runda a 14-a a sezonului 2016 – 2017, “galben – albaştrii” au cedat cu 2-3 chiar în faţa  viitoarei adversare, ASU Politehnica Timişoara. În acel joc, Dunărea a deschis scorul prin Mircea Ştefan în minutul 4. Poli a egalat prin Birău (min. 51) şi a preluat chiar conducerea prin D. Constantinescu care a transformat un penalty în minutul 56. După doar câteva zeci de secunde, Bogdan Şandru (foto) a egalat pentru 2-2 însă bănăţenii au revenit şi au înscris golul victoriei în al 3-lea minut al prelungirilor prin Bădăuţă.

Vineri, 13 aprilie de la ora 17.00, Dunărea îşi va măsura forţele cu ASU Poli, pentru a 4-a oară, de-a lungul timpului, partida disputându-se în prologul etapei a 29-a.

În tur, Dunărea a câştigat la Timişoara cu 1-0 graţie reuşitei lui Bogdan Manole din minutul 30.

29 octombrie 2016 / Et. 14: Dunărea Călăraşi – ASU Politehnica Timişoara    2-3

Au marcat: M. Ştefan (4’), B. Şandru (57’) / Birău (51’), D. Constantinescu (56’ – pen.), Bădăuţă (90+3’)

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, B. Panait, Şandru, D. Barna – P. Radu, Zsivanovics (46 S. Matei) – Licu, B. Danciu (54 V. Petre), V. Balint – M. Ştefan (64 Ciocâlteu). Rezerve: G. Popa – Ov. Popescu, Dobra, Al. Dincă

Antrenor: Adrian Mihalcea

ASU Poli: Gkakos – Motreanu, Cr. Gălan (cpt.), Bilia, Taub – M. Stancu – Birău, Mărgărit (76 Dănăricu), D. Constantinescu (76 Blănaru), Ghinescu – Bădăuţă. Rezerve: Al. Mitrea – Giuricici, Ţugui, P. Niţă, Stefanovici

Antrenor: Sorin Brîndescu

Arbitri: Cătălin Marian Pană – Mihăiţă Necula şi Dragoş Baluna (toţi din Bucureşti).