Dunărea şi ASU Poli, pentru a 4-a oară faţă în faţă!

În prologul etapei a 29-a a ligii a 2-a, Dunărea va întâlni la Călăraşi, formaţia bănăţeană, ASU Politehnica Timişoara, duelul fiind programat vineri, 13 aprilie, de la ora 17.00.

Prima confruntare dintre cele două viitoare rivale s-a desfăşurat tot la Călăraşi pe 30 septembrie 2016, Dunărea fiind învinsă de ASU Poli cu 3-2. Au marcat M. Ştefan (4) şi B. Şandru (57), respectiv Birău (51), D. Constantinescu (56 – pen.) şi Bădăuţă (90+3). În returul ediţiei 2016 – 2017, ASU Poli s-a impus şi pe teren propriu cu 4-1. Dunărea a deschis scorul prin Cătălin Ţîră (28), fiind egalată până la pauză de R. Ghinescu (43). În partea secundă, Timişoara a marcat alte 3 goluri prin Şt. Blănaru (50, 63) şi I. Vucea (87).

În turul acestui sezon, Dunărea a rupt şirul victoriilor bănăţenii câştigând la Timişoara cu 1-0 prin golul reuşit în minutul 30 de B. Manole.

Vineri va avea loc cea de-a 4 întâlnire all – time şi nădăjduim că toate cele 3 puncte vor rămâne la Călăraşi.

În cele 28 de partide disputate, ASU Poli a obţinut 13 victorii (8, acasă şi 5, în deplasare), 5 egaluri (2 acasă şi 3 în deplasare) fiind învinsă de 10 ori (4, acasă şi 6 în deplasare). A marcat în total 41 de goluri (20 acasă şi 21 în deplasare), primind 32 (14 acasă şi 18 în deplasare). Bănăţenii au strâns 44 de puncte (26 acasă şi 18 în deplasare), ocupând locul 7.

Pe banca tehnică s-au aflat Bogdan Andone (etapele 1-22) şi Antonio Foale, din runda a 23-a.

În etapa precedentă, ASU a învins la Timişoara cu 2-1 pe CS Afumaţi. Golgeterul echipei este Deian Sorescu cu 8 goluri.

Dunărea este liderul campionatului cu 68 de puncte, având cu 3 mai multe decât Hermannstadt (locul 2 – 65 de puncte) şi 10 în plus faţă de Chindia (locul 3 – 58 de puncte). Echipa noastră n-a cunoscut înfrângerea în ultimele 25 de partide obţinând 21 de victorii şi 4 egaluri!

Dunărea vs. ASU Poli, confruntări anterioare

Ediţia 2017 – 2018

Et. 10 / 30.09.2017 ASU Poli – Dunărea 0-1

A marcat: B. Manole (30)

Ediţia 2016 – 2017

Et. 33 / 06.05.2017 ASU Poli – Dunărea 4-1

Au marcat: R. Ghinescu (43), Şt. Blănaru (50, 63), I. Vucea (87) / C. Ţîră (28)

Et. 14 / 29.10.2016 Dunărea – ASU Poli 2-3

Au marcat: M. Ştefan (4), B. Şandru (57) / Birău (51), D. Constantinescu (56 – pen.), Bădăuţă (90+3)