Et. 28: Victorie fără probleme la Motru: Pandurii – Dunărea 0-3!

De doar 15 minute a avut nevoie Dunărea la Motru pentru a deschide scorul în partida cu Pandurii Tg. Jiu din cadrul etapei a 28-a. Ionuţ Ţenea a trecut de doi adversari centrând perfect de pe dreapta până la Valentin Munteanu care a reluat balonul cu capul direct în plasă, din marginea careului de 6 metri.

Diferenţa se măreşte în minutul 38. Aceleaşi Ţenea a centrat din dreapta careului balonul ajungând la Valentin Alexandru care-l trimite tot cu capul în plasa porţii lui Moga.

Dunărea intră la pauză cu un avantaj de două goluri pe care şi-l măreşte în minutul 67. Missi Mezu îl deschide în adâncime pe Valentin Munteanu care avansează până la limita careului, centrând apoi în zona centrală pentru Valentin Alexandru care a înscris cu latul, plasat, lângă bara din dreapta lui Moga.

Rezultatul se menţine până la final, Dunărea îşi trece în cont a 25-a partidă fără înfrângere, bifând a 6-a victorie consecutivă! Cu 68 de puncte, echipa noastră se află pe primul loc, la 10 puncte distanţă de ocupanta locului 3, Chindia Târgovişte care a pierdut ieri la Brăila cu 1-0 în faţa Daciei.

Vinerea viitoare, de la ora 17.00, „galben – albaştrii” vor juca la Călăraşi cu ASU Poli Timişoara.

Pandurii Târgu Jiu – Dunărea Călăraşi   0-3 (0-2)

Au marcat: V. Munteanu (15’), V. Alexandru (38’, 67’)

Pandurii: Moga – Băjan, Turda, Celea, Al. Vasilescu – Raiciu, Brînzan, Cr. Munteanu (cpt.)(23’ Cenaj), Şut (46’ G. Tudoran) – C. Ionică 73’ B. Lemac), D. Pîrvulescu. Rezerve: R. Stanca – Vodă, M. Maxin, Goşa

Antrenor: Adrian Bogoi

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Şandru, B. Manole, M. Tomozei – Cr. Puşcaş, P. Iacob (79’ M. Drăghiceanu) – Missi Mezu, S. Pană, V. Munteanu (71’ C. Cristea) – V. Alexandru (73’ C. Rus). Rezerve: G. Popa – Al. Stoica, A. Dobrosavlevici, G. Mendy

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Dragoş Istrate (Bucureşti); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Cristian Voicu (Focşani).

Cartonaşe galbene: Al. Vasilescu (48’), G. Turda (52’), Moga (69’), Ad. Băjan (69’), B. Lemac (77’) / V. Alexandru (51’), M. Tomozei (69’)

Etapa a 28-a

Sportul Snagov – FC Argeş 1-2

Au marcat: B. Stancu (50’) / I. Năstăsie (14’), V. Buhăescu (75’)

Dacia Brăila – Chindia Târgovişte 1-0

A marcat: I. Popescu (17’ – autogol)

Ripensia Timişoara – Academica 3-3

Au marcat: I. Dumiter (39’), Ad. Popa (44’), Cr. Bucşan (58’) / Fl. Barbu (19’ – pen.), Al. Popescu (48’), C. Gliga (68’)

Luceafărul Oradea – CS Mioveni 0-1

A marcat: I. Burnea (45’)

Ştiinţa Miroslava– CS Baloteşti 1-2

Au marcat: Al. Izmană (90+2”) / M. Neagu (47’), Ov. Herea (83’)

Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călăraşi 0-3