Stiri

S-a tras cortina peste etapa a 28-a. Dunărea, pe primul loc cu 68 de puncte!

Vineri s-au desfăşurat ultimele partide din cadrul etapei a 28-a a ligii a 2-a. Dunărea a întâlnit la Motru pe Pandurii pe care a învins-o cu 3-0 prin golurile semnate de Valentin Munteranu (15) şi Valentin Alexandru (38 şi 67). Echipa noastră e pe primul loc cu 68 de puncte secondată fiind de Hermannstadt care a învins la Suceava pe Foresta, tot cu 3-0.

Joi a fost o zi neagră pentru Chindia, învinsă în mod surprinzător la Brăila de Dacia cu 1-0. Târgoviştenii ocupă în continuare locul 3, cu 58 de puncte, cu 10 mai puţine decât Dunărea, respective 7 faţă de Hermannstadt (locul 2).

Etapa a 29-a va debuta vinerea viitoare. Dunărea va juca acasă cu ASU Poli Timişoara, partida fiind programată pe 13 aprilie de la ora 17.00.

Până atunci sunt programate, joi, 12 aprilie, cele două jocuri restante din cadrul etapei a 26-a: Pandurii – CS Baloteşti (ora 11.00) şi Sportul Snagov – Dacia Brăila (ora 17.00).

Etapa a 28-a

Sportul Snagov – FC Argeş 1-2

Au marcat: B. Stancu (50’) / I. Năstăsie (14’), V. Buhăescu (75’)

Dacia Brăila – Chindia Târgovişte 1-0

A marcat: I. Popescu (17’ – autogol)

Ripensia Timişoara – Academica 3-3

Au marcat: I. Dumiter (39’), Ad. Popa (44’), Cr. Bucşan (58’) / Fl. Barbu (19’ – pen.), Al. Popescu (48’), C. Gliga (68’)

Luceafărul Oradea – CS Mioveni 0-1

A marcat: I. Burnea (45’)

Ştiinţa Miroslava– CS Baloteşti 1-2

Au marcat: Al. Izmană (90+2”) / M. Neagu (47’), Ov. Herea (83’)

Pandurii Tg. Jiu – Dunărea Călăraşi 0-3

Au marcat: V. Munteanu (15’), V. Alexandru (38’, 67’)

ASU Poli Timişoara – CS Afumaţi 2-1

Au marcat: A. Ignea (2’), V. Nicolae (15’) / V. Olariu (21’)

Foresta Suceava – Hermannstadt 0-3

Au marcat: R. Crişan (38’), C. Neagu (63’), Şt. Blănaru (82’)

ASA Tg. Mureş – Metaloglobus 0-3

UTA Arad – Olimpia Satu Mare 3-0

 

Clasament

  1. Dunărea Călăraşi 28 21   5    2     57-19  68
  2. AFC Hermannstadt  28  19   8    1    45-11    65
  3. Chindia Târgovişte   28  17   7    4    57-18   58
  4. FC Argeş                   28  14   7    7    41-25   49
  5. CS Afumaţi                28  14   6    8    37-23   48
  6. Academica Clinceni 28  13 8       7   46-37   47
  7. ASU Poli Timişoara 28  13   5   10   41-32   44
  8. CS Mioveni               28  10   8   10   40-35    38
  9. UTA Arad                  28    8   10 10    37-36   34
  10. Sportul Snagov         27    9   7   11    25-25   34
  11. Luceafărul Oradea   28    9    7  12    43-45   34
  12. Ripensia Timişoara 28    8   9   11    55-43   33
  13. Metaloglobus            28    9   6   13    28-38   33
  14. ASA Tg. Mures         28    9   4   15    38-58   31
  15. CS Baloteşti             27     8   6  13    35-52    30
  16. Ştiinţa Miroslava      28    7   6   15    31-55    27
  17. Foresta Suceava     28    8   3   17    24-70    27
  18. Dacia Brăila             27    6   7   14    51-53    25
  19. Pandurii Tg. Jiu        27    5   9   13    32-47    24
  20. Olimpia Satu Mare  28    6   2   20    19-60   -42

ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare s-au retras din competiţie.

 

Etapa a 29-a

Vineri, 13 aprilie

17.00 Dunărea – ASU Poli Timişoara

18.00 CS Mioveni – Ripensia Timişoara

Sâmbătă, 14 aprilie

11.00 CS Afumaţi – Ştiinţa Miroslava

11.30 Hermannstadt – Luceafărul Oradea

Duminică, 15 aprilie

11.00 UTA Arad – Sportul Snagov

11.00 CS Baloteşti – Foresta Suceava

11.00 Metaloglobus – Dacia Brăila

17.00 Chindia Târgovişte – FC Argeş

 

Restanţe / Etapa a 26-a / Joi, 12 aprilie

11.00 Pandurii Tg. Jiu – CS Baloteşti

17.00 Sportul Snagov – Dacia Brăila

Leave a Reply