Ciprian Rus a spart gheaţa: gol şi pasă de gol!

Ciprian Rus a fost, dacă vreţi, eroul jocului pe care Dunărea l-a câştigat duminică, acasă, în faţa celor de la UTA Arad (scor 2-1). Atacantul de 27 de ani (pe care i-a împlinit pe 1 martie), născut chiar la Arad a marcat golul al doilea al Dunării, în minutul 44 (prima sa reuşită pentru gruparea din B-dul Republicii, 39!), reuşind şi pasa decisivă la primul gol al duelului marcat de Valentin Alexandru, în minutul 11.

El a evoluat 54 de minute fiind înlocuit cu Călin Cristea.

Sosit în pauza de iarnă de la Pandurii Tg. Jiu, unde a şi înscris 6 goluri, Ciprian Rus a evoluat în acest mini – retur în 5 jocuri, bifând 278 de minute sub tricoul Dunării.

În urmă cu două sezoane, Rus evolua pentru UTA  marcând şi două goluri în returul cu Dunărea Călăraşi, de la Arad (scor 4-1, stabilit în prelungiri) în penultimul baraj de promovare în L1.

Ciprian Rus / Minute jucate pentru Dunărea

Et. 22 Dunărea – Hermannstadt 0-0: A evoluat în ultimele 15 minute.

Et. 23 CS Baloteşti – Dunărea 1-2: A fost titular, evoluând 70 de minute

Et. 24 Dunărea – CS Afumaţi 2-1: A evoluat din minutul 41.

Et. 25 Dunărea – Sportul Snagov 2-0: A fost titular şi integralist

Et. 26 Olimpia Satu Mare – Dunărea 0-3 (neprezentare)

Et. 27 Dunărea – UTA Arad 2-1: A evoluat titular timp de 54 de minute. A marcat un gol şi a dat un assist.