Et. 23: Dunărea, victorie la Buftea. 23 de jocuri fără înfrângere!

Dunărea Călăraşi şi-a atins obiectivul şi anume victoria! Miercuri după-amiază, pe terenul sintetic al FRF din incinta Bazei Sportive de la Buftea, elevii lui Dan Alexa au câştigat partida cu CS Baloteşti, din cadrul etapei restante, a 23-a, scor 2-1.

Liderul ligii a 2-a a deschis scorul în minutul 19. Alexandru Stoica i-a pasat précis lui Valentin Munteanu care a ţâşnit pe culoar spre careul advers şi după ce l-a driblat şi pe portarul Iordan, a înscris pentru 0-1.

Scorul ia proporţii în minutul 30. După o contră a lui Ciprian Rus, mingea a ajuns la Valentin Alexandru care l-a învins şi el pe Iordan după ce i-a întors pe ambele feţe pe ambii fundaşi centrali ai Baloteştiului. 0-2 este şi scorul cu care s-a încheiat prima parte.

În repriza secundă, gazdele au marcat, în minutul 53, golul de onoare prin Constantin Dedu care l-a învins pe Cezar Lungu cu un şut puternic, plasat, de la circa 30 de metri.

Dunărea bifează a 19-a victorie stagională dar şi a 23-a partidă fără înfrângere şi continuă pe primul loc cu 62 de puncte fiind urmată în clasament de Hermannstadt cu 59 de puncte şi Chindia cu 55 de puncte.

Duminică, 1 aprilie de la ora 13.30 de minute în epilogul etapei a 27-a Dunărea va juca la Călăraşi cu UTA Arad. Luni seară la Mioveni, arădenii au terminat la egalitate partida cu CS Mioveni (1-1).

CS Baloteşti – Dunărea Călăraşi  1-2 (0-2)

Au marcat: C. Dedu (53’) / V. Munteanu (19’), V. Alexandru (30’)

CS Baloteşti: Iordan – C. Dedu, Flămânzeanu, Marciuc (cpt.), Mirescu – Ov. Herea, Cl. Herea, M. Neagu (75’ N. Filip), C. Mihai (83’ Cl. Ioniţă) – C. Novac, F. Paraschiv (69’ R. Bolozan). Rezerve: Eşanu – Al. Gheorghe, V. Andrei, Al. Ionescu

Antrenor: Augustin Călin

Dunărea: C. Lungu (cpt.) – I. Ţenea, B. Şandru, B. Manole, G. Mendy (59’ M. Tomozei) – Al. Stoica, Cr. Puşcaş, S. Pană, V. Munteanu (81’ Missi Mezu) – C. Rus (70’ C. Cristea), V. Alexandru.. Rezerve: G. Popa – A. Dobrosavlevici, G. Preoteasa, D. Spehar

Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); Asistenţi: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Marius Bălan (Dej).

Cartonaşe galbene: Cl. Herea (34’), Flămânzeanu (55’) / B. Şandru (61’), S. Pană (85’), I. Ţenea (90’)